Brusel zažívá policejní manévry. Do 'pekelné jámy‘ přijel americký prezident Trump

V Bruselu je od středečního večera americký prezident Donald Trump. Setkal se zde s belgickým králem i premiérem. Jeho návštěvu provázejí nejpřísnější bezpečnostní opatření a demonstrace.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trumpa v belgickém královském paláci přivítali král Philippe s chotí a také se setkal s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Podle agentury Reuters Trump při krátkém setkání s premiérem hovořil o boji proti radikálnímu islamismu, když poukázal na pondělní sebevražedný teroristický útok v anglickém Manchesteru.

„Je to strašná situace... nepředstavitelné. Ale my zvítězíme," řekl Trump. „Bojujeme velmi tvrdě, pracujeme velmi dobře pod našimi generály... Tento boj vyhrajeme," citovala amerického prezidenta agentura Reuters.

Přílet šéfa Bílého domu provázely demonstrace jeho odpůrců. Bruselem prošly tisíce Belgičanů, kterým se nelíbí americká politika nebo Trumpův přístup k ženám. Tisíce jsou ale také policistů a vojáků, kteří na bezpečnost nejmocnějšího muže planety dohlížejí.

Zátarasy v centru Bruselu. | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Trump označil hlavní město Belgie za „pekelnou jámu". Tato jeho slova souvisela s představou Bruselu jako metropole prolezlé islamistickými teroristy. Bát se o svou bezpečnost ale nemusí. Bruselské strážce zákona posílili kolegové z celé Belgie i sousedního Nizozemska a Lucemburska. Doslova v pevnost se proměnilo okolí americké ambasády v centru města a centrály NATO na okraji Bruselu, která hostí summit aliance. Řada ulic je kvůli tomu uzavřených a městská doprava omezená.

„Je to otrava. Ještě že to brzy skončí," není z opatření provázejících Trumpovu návštěvu nadšená jedna z mladých obyvatelek města. Její názor je ale v menšině. Většinu, jako Marie, nynější policejní manévry v Bruselu nevzrušují.

Trump podporuje principy NATO a chce se zapojit do koalice proti Islámskému státu, tvrdí Tillerson

Číst článek

„Už jsme si na to zvykli. Po teroristických útocích tu máme v ulicích spoustu policistů a vojáků. Mně osobně to ale moc pocit bezpečí nedodává," řekla Radiožurnálu Marie.

V Bruselu stejně jako v celé zemi platí už od atentátů v Paříži před rokem a půl druhý nejvyšší stupeň teroristického nebezpečí. Důležitá místa a budovy hlídá armáda a v metru běžně jezdí po zuby ozbrojené vojenské hlídky. Během pobytu amerického prezidenta jich je tak jenom víc a jsou víc vidět.

Téhle starší obyvatelce belgické metropole se to dokonce líbí. V ulicích je totiž díky Trumpovi hodně mladých mužů.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme