Česko posílá Řecku pomoc pro boj s požáry. Dorazí tam hasičská jednotka s technikou a Fénixem

Pozemní tým českých hasičů vyrazí do Řecka na pomoc s likvidací požárů v úterý hodinu po poledni z Podivína na Břeclavsku. Posléze odletí i odřad pro letecké hašení s vrtulníkem Black Hawk, zamíří na letiště Tatoi severně od Atén. Pozemní skupina, která čítá 64 lidí a 33 kusů zásahové a další techniky, by měla do Řecka dorazit ve středu večer. Místo působení bude ještě upřesněno. V úterý to sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Atény/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči Praha

Čeští hasiči budou odjíždět z Podivína Břeclavi (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Požáry sužují Řecko celé léto, nový požár se v noci z neděle na pondělí rozhořel v oblasti Bojótie západně od Atén, Řekové požádali v pondělí odpoledne o pomoc. Další požáry vypukly v pondělí odpoledne na druhém největším řeckém ostrově Euboia a také v přírodním parku Dadia na severovýchodě Řecka.

Modul pozemního hašení je podle mluvčí v pohotovosti od druhé poloviny července, kdy situace s požáry v Řecku eskalovala poprvé. Oddíl čítá 53 hasičů, sedm záchranářů a čtyři členy podpůrného týmu servisních pracovníků výrobců zásahových vozidel.

„Připraveny jsou tři hasební segmenty, v každém jsou tři cisternové automobilové stříkačky, čtyřkolka s výbavou na hašení lesních požárů, dopravní automobily a vše doplňují další vozidla logistiky,“ uvedla mluvčí.

Součástí je také tým pražské zdravotnické záchranné služby s vozidlem Fénix, který zajistí hasičům zdravotnickou podporu. Celý modul je podle mluvčí koncipován tak, aby byl maximálně soběstačný pro nasazení po dobu až deseti dnů.

Hasiči po 50 hodinách dohasili požár haly v Žebráku. Poslední jednotky po poledni ukončily práce

Číst článek

Do Podivína bude v úterý technika z jednotlivých krajů najíždět mezi 12.00 a 13.00. „Bude následovat nástup odřadů, čtení rozkazu a společný odjezd kontingentu,“ sdělila mluvčí.

Posádka s vrtulníkem odletí po zajištění nezbytných administrativních úkonů posléze, dodala. Odřad pro letecké hašení s vrtulníkem Black Hawk zahrnuje kromě šestičlenné letecké posádky devět hasičů.

Řecko se potýká s rozsáhlými požáry od poloviny července, kdy zasáhly střední a jižní část ostrova Rhodos. Hořelo například i u severovýchodního řeckého přístavního města Alexandrupoli, kde se ale oheň podařilo dostat z velké části pod kontrolu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme