‚Čistá a autentická Evropa.‘ Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně kvůli xenofobním komentářům

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala ideu „bílé Evropy“ a další xenofobní postoje. S odvoláním na chorvatské ministerstvo zahraničí o tom v úterý informoval server Balkan Insight.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diplomatka byla v Berlíně od letošního ledna. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

První tajemnice na ambasádě Elizabeta Madjarevićová byla povolána zpět do Chorvatska a byla zahájena procedura jejího propuštění, uvedlo ministerstvo. „Stáhli jsme ji z funkce. Její mandát vypršel, byla odvolána. Diplomat nikdy není soukromou osobou,“ řekl v úterý na tiskové konferenci ministr zahraničí Gordan Grlić Radman. Informoval o tom server Balkan Insight.

Německo vydalo rozvědčíka jugoslávské tajné služby do Chorvatska. Za vraždu emigranta dostal doživotí

Číst článek

Chorvatský zpravodajský server Index v pátek zveřejnil řadu anglicky psaných facebookových příspěvků, v nichž Madjarevićová velebila ideu „bílé Evropy“.

„Čistá a autentická Evropa,“ napsala 8. srpna pod snímek jaderského pobřeží Chorvatska. „Pouze bílí Evropané, jak to v celé Evropě bývalo před pouhými 30 lety. To by měla být dobrá reklama na dovolenou. Jeden by si myslel, že to už není možné, ale naštěstí je.“

V posledních letech se Madjarevićová, která byla na misi v Berlíně teprve od letošního ledna, na facebooku vyjadřovala v tom smyslu, že muslimští migranti a uprchlíci přicházejí do Evropy s cílem „islamizovat“ kontinent. V jednom příspěvku také naznačila souvislost mezi LGBT orientací (lesbičky, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby) a pedofilií.

Po zveřejnění článku Madjarevićová původně tvrdila, že si stojí za svým „osobním názorem“, který je součástí konzervativního vidění světa, a že není „ani veřejný činitel, ani politik“.

Napadený účet?

Hned následující den však byl její facebookový účet smazán a německo-chorvatskému online časopisu Fenix Madjarevićová sdělila, že její účet napadli hackeři a že autorkou těch kontroverzních příspěvků není ona. Dodala, že mediální zprávy jsou ve skutečnosti útokem proti chorvatské vládě a ministrovi Radmanovi.

Šéf diplomacie se ale k její verzi nepřiklonil a postavil se za její vyloučení z diplomatického sboru. Premiér Andrej Plenković označil chování diplomatky za katastrofu a její odvolání podpořil.

Server Index ve svých článcích viní chorvatskou vládu i státní správu ze skryté tolerance rasismu a xenofobie. Madjarevićová byla totiž pracovnicí ministerstva už od roku 2012 a své krajně pravicové názory údajně ventilovala nejenom na sociálních sítích, ale i v odborných časopisech.

Pozastavuje se také nad tím, jak mohla být vyslána zrovna do Berlína, když německé kancléřce Angele Merkelové na sociálních sítích zcela nediplomaticky veřejně vyčítala „nedostatek vlastní kultury“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme