Na Ukrajině je již téměř sečteno. Zelenskyj získal přes 73 procent hlasů

Ukrajinci ve druhém kole prezidentských voleb vybrali novou hlavu státu. Jasným favoritem předvolebních průzkumů byl komik a producent Volodymyr Zelenskyj. Průběžné výsledky jeho vítězství potvrdily. Po sečtení téměř 100 procent okrsků obdržel téměř tři čtvrtiny hlasů a jednoznačně tak porazil současného prezidenta Petra Porošenka. Ten už porážku uznal. Průběh sčítání na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.

Sledovali jsme online Kyjev (Aktualizováno: 13:10 22. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle několika exit pollů získal Volodymyr Zelenskyj přes 70 procent hlasů a měl by se stát novou hlavou státu. Potvrzují to i průběžné oficiální výsledky.

Úřadující prezident Petro Porošenko v projevu uznal porážku a Zelenskému pak telefonicky pogratuloval a nabídl případnou pomoc. „Už příští měsíc opustím funkci hlavy státu. Většina Ukrajinců tak rozhodla a já toto rozhodnutí vnímám. Odejdu z prezidentského úřadu, ale neodejdu z politiky,“ dodal Porošenko.

Zelenskyj v reakci na předběžné odhady poděkoval voličům za podporu a slíbil jim, že jejich důvěru nezklame.

„Dokázali jsme to společně... Díky celému našemu týmu, všem vojákům a dobrovolníkům za to, že chrání Ukrajinu. Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím,“ řekl Zelenskyj, který podle čísel z exit pollů bodoval hlavně v regionech na východě a na jihu země, kde ho volilo kolem 85 procent lidí, na západě uspěl s 57 procenty.

Text pokračuje pod online reportáží:

V Moskvě prognózu komentoval šéf zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantin Kosačov, podle něhož je výsledek pro Porošenka „ponižující a ostudný“. Podle ruského politika si exprezident porážku zaslouží.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nevyloučila, že na Ukrajině proběhne „restart“ v zájmu konsolidace národa nikoli z pozice síly, ale na základě celospolečenského programu.

Humor jako zlatý důl. Zelenskyj není jen komik, ale i zdatný byznysmen s byty na Krymu a v Toskánsku

Číst článek

Celkem mohlo o hlavě státu rozhodovat na 30 milionů Ukrajinců. Ústřední volební komise zatím neinformovala o žádné vážnější stížnosti na průběh voleb, napsal list Ukrajinska pravda.

Se zpožděním byla otevřena jediná volební místnost, která se nachází na linii příměří v Donbasu. Na frontě, kde proti sobě stojí vojáci ukrajinské armády a proruští separatisté, byl klid. Povstalci hlasování ignorovali.

Zelenskyj ukázal hlasovací lístek

Přestupku se ve volební místnosti ale dopustil sám kandidát Zelenskyj - ukázal totiž novinářům hlasovací lístek s křížkem u svého jména a tím porušil volební zákon. Policie s ním následně sepsala protokol o přestupku.

Jeho volební tým to okomentoval slovy, že za Zelenského budou platit zákony pro všechny a pro každého. Zelenskyj řekl, že při přestupku podlehl volání novinářů, aby ukázal svůj hlasovací lístek.

Druhý prezidentský kandidát Petro Porošenko k volební urně přišel v doprovodu své rodiny. Vyzval Ukrajince, aby volili rozumem a připomněl, že za pět udělala země velký pokrok v integraci s Evropou a získala si respekt.

Neschopný zajíc v pytli napojený na Rusko? ‚Zelenskyj prezentuje nekonkrétní vize,‘ říká analytik

Číst článek

V pátek se oba kandidáti střetli v debatě na stadionu v Kyjevě. „Nejsem politik, jsem obyčejný člověk, který chce změnit tento systém. Jsem důsledkem vašich chyb a slibů,“ prohlásil populární komik Zelenskyj.

Porošenko naopak svého protivníka obvinil z toho, že získává peníze z Ruska, není transparentní a skrývá se před médii.

Průzkumy: favoritem byl Zelenskyj

Několik průzkumů v týdnu před volbami přisuzovalo jasné vítězství Zelenskému. Podle průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu by ho ve druhém kole volilo 72,2 procenta rozhodnutých voličů. Jeho konkurenta Petra Porošenka by si vybralo 25 procent lidí, 2,4 procenta by pak do urny hodilo neplatný hlas.

Zelenskyj má nejvyšší podporu na východě a na jihu země, vyhrál by ale ve všech regionech, v Donbasu by ho volilo dokonce 91,4 procenta respondentů.

Vítězství Zelenského předpovídal i průzkum sociologické služby Rating z 5.-10. dubna: přiřknul mu 71,4 procenta hlasů, kdežto Porošenkovi 28,6 procenta.

Nižší podporu pak měli oba kandidáti podle týden starého průzkumu Razumkovova centra – Zelenského by volilo 49,3 procenta lidí, Porošenka 20,6 procenta lidí. Podle ankety se ještě pětina Ukrajinců pro kandidáta nerozhodla.

haf, pj, mdo, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme