Egypťany pobouřil Mubarakův projev. Čekají se velké protesty

Naprostým rozhořčením statisíců demonstrantů skončil noční projev egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Řada předních egyptských činitelů během čtvrtka naznačovala, že Mubarak po sedmnácti dnech lidových protestů oznámí svou rezignaci. Prezident ale namísto toho jen zopakoval, že zůstane u moci až do září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt. Káhira

Egypt. Káhira | Foto: AFP

Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka se dnes dají čekat velmi masivní protesty, protože lidé berou noční Mubarakův projev jako urážku. Už v noci se proto tisíce rozezlených Egypťanů pokusily vydat k jeho paláci a k budově televize. Zabránila jim v tom až armáda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v Egyptě shrnul v Ranním interview Radiožurnálu arabista Štěpán Macháček

Situace je zatím nicméně klidná, ale může se podle spolupracovnice ČRo v Egyptě Anny Janků změnit po tradičních pátečních modlitbách. „Pomalu se to začíná vymykat z ruky i původním organizátorům protestů, kteří měli jasné požadavky,“ řekla Janků. Na náměstí Tahrír, dějiště největších demonstrací v Káhiře, se ale začínají srocovat i lidé, kteří mají svoje další, vlastní požadavky, ale nemá za ně kdo mluvit.

V centru Káhiry bylo večer čtvrt miliónu lidí, kteří ve sváteční náladě čekali Mubarakovo oznámení rezignace. V euforii nebylo slyšet hlas egyptského ministra informací, který předem upozorňoval, že v projevu nebude o rezignaci ani slovo.

Mubarak oznámil, že zůstává ve funkci a že předá některé pravomoci viceprezidentovi Sulajmánovi. Arabista Štěpán Macháček v Ranním interview Radiožurnálu připomněl, že prezidentův projev byl odvysílán ze záznamu a byl několikrát upravovaný. „Podle mne je ve vedení státu nějaký rozkol. Armáda už zřejmě nesouhlasí s tím, aby se Mubarak držel moci," míní Macháček, podle něhož druhou skupinu tvoří Mubarakovi příznivci a viceprezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček ve Světě o osmé.

Davy na náměstí Tahrír to vyprovokovalo k dalšímu skandování nejen proti Mubarakovi, ale i proti Sulajmánovi. Opoziční vůdce Muhammad Baradej v noci prohlásil, že ‚Egypt je před výbuchem‘ a vyzval právě armádu k intervenci.

Armáda u moci?

„Armáda může prostřednictvím puče převzít pravomoci vedení státu. Pro spoustu lidí by to bylo schůdné řešení, že by byla garantem přechodu k nějaké demokratické moci. Ale Egypťané vědí, že od roku 1952, od kdy mají republiku, jim vládnou právě vojáci."

„Obávám, že kdyby to armáda převzala, tak hrozí, že by to jen tak nepustila. V podstatě by pokračoval režim s malými obměnami dále. Ale nadějí je, že generálové jsou staří a k ovládnutí armády by se mohla dostat mladší klika s jinými politickými cíli," uvedl v Ranním Radiožurnálu Štěpán Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Egyptě Anna Janků a komentátor ČRo 6 Jan Fingerland ve Světě o desáté.

Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Jana Fingerlanda se ale bude armáda chovat i nadále zdrženlivě. „Armáda žádný převrat dělat nebude. Armáda se dosud chová velice inteligentně,“ poznamenal Fingerland. Připomněl že egyptský režim přešil dlouhá desetiletí díky tomu, že se naučil pracovat s tlakem ze zdola.

„Lidé byli v Egyptě nespokojeni už dávno před rokem 2011. Egypt už zažil několik vln takovýchto masových nespokojeností, ale režim byl vždy schopen tento tlak absorbovat. Mimo jiné proto, že dokázal pracovat s energií lidí, kteří jsou po nějakou dobu schopni tlačit, ale pokud nejsou dostatečně organizovaní, tak se nakonec ukázalo, že trpělivost přinesla své růže,“ dodal Fingerland.

Negativní reakce na projev

Reakce na noční Mubarakův projev na sebe nenechaly dlouho čekat. „Jedni lidé říkají, že Mubarak je hrdý člověk, který chce vytrvat na svých pozicích, a proto bude bojovat do konce. Druhá část komentátorů tvrdí, že to je velmi cynický kalkul a že to nemusí být nutně práce samotného Mubaraka, ale někoho v pozadí, kdo schválně statisíce lidí, kteří čekali na rezignaci, takto popudil,“ řekl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Spokojený se situací v Egyptě ale není ani Washington. Americký prezident Barack Obama vyzývá Mubaraka k jasnému prohlášení. Z projevu není podle něj jasné, kolik pravomocí a jaké hodlá dosavadní egyptský vládce předat svému viceprezidentovi Sulajmánovi.

„Egyptská vláda musí přijít s důvěryhodnou, konkrétní a jednoznačnou představou přechodu k opravdové demokracii. Zatím tak neučinila,“ píše se mimo jiné v prohlášení, které vydal americký prezident Barack Obama po jednání Národní bezpečnostní rady.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Tomáš Pavlíček, Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme