Tisíce lidí se ve Vatikánu rozloučily s emeritním papežem Benediktem XVI., dorazil i Fiala či Klaus

Tisíce lidí již za tmy přišly na Svatopetrské náměstí, kde se ve čtvrtek uskutečnil pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. Pohřeb vedl nynější papež František. Veřejná část pohřbu skončila, ostatky papeže uložili do krypty Svatopetrské baziliky. Očekávala se účast asi 70 tisíc lidí, včetně delegací ze zahraničí. Česko zastupoval premiér Petr Fiala, dorazili i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a exprezident Václav Klaus.

Vatikán (Aktualizováno: 13:15 5. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. slouží současný papež František

Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. | Zdroj: Reuters

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil.

Ačkoliv Benedikt nezemřel za svého pontifikátu, čtvrteční pohřeb je v mnohém podobný pohřbům hlav katolické církve. Jednoduchá rakev z cedrového dřeva, která byla krátce před obřadem za zvuku zvonů vynesena ze Svatopetrské baziliky, byla umístěna před oltářem. K němu papež František přijel na kolečkovém křesle, smuteční obřad vedl vsedě.

„Benedikte, věrný příteli ženicha, kéž je tvá radost úplná, až uslyšíš jeho hlas definitivně a navždy,“ řekl podle agentury DPA František. Jako ženich bývá v katolické církvi označován Ježíš Kristus.

Pohřeb papeže Benedikta XVI. | Zdroj: Reuters

V průběhu mše, které se účastnilo 125 kardinálů, 200 biskupů a asi 3700 kněží, František také hovořil o Benediktově „moudrosti, láskyplnosti a oddanosti, kterou nás po léta obdarovával“.

Po skončení mše odneslo dvanáct mužů rakev do Svatopetrské baziliky. Ještě předtím se papež František rozloučil s Benediktem symbolicky tím, že na dřevěnou rakev položil ruku. Poté se za potlesku věřících odebral do chrámu.

‚Děkujeme ti, Benedikte‘

Obřad se odehrál pod širým nebem, slunce se jen pomalu prodíralo mlhou, někteří z přítomných měli nad hlavami deštníky. Mezi desetitisíci účastníky pohřbu byli duchovní z celého světa a také několik hlav států a monarchů.

Česko zastupoval premiér Petr Fiala, přítomni byli také ministr práce Marian Jurečka a bývalý prezident Václav Klaus.

„Papeže Benedikta XVI. jsem si velmi vážil. Je mi ctí, že jsem měl možnost zastupovat Českou republiku na zádušní mši na Svatopetrském náměstí a osobně se s ním rozloučit. Ať odpočívá v pokoji,“ uvedl v prohlášení zaslaném médiím Fiala. Za „výjimečné“ označil rozloučení s Benediktem vicepremiér Jurečka.

Podle údajů italských úřadů, na které se odkazuje agentura AP, se pohřbu mělo zúčastnit až 100 000 lidí, což je více, než kolik činily původní odhady. Na spořádaný průběh dnes dohlíží asi 1000 policistů.

Ještě před mší byla do rakve zesnulého papeže vložena listina shrnující Benediktův život. Mimo jiné se na ní uvádí: „Rozhodně bojoval proti zločinům páchaným představiteli kléru na nezletilých nebo zranitelných osobách a opakovaně vyzýval církev k napravení, modlitbám, pokání a očištění.“

Odkazem Benedikta XVI. je jeho teologické dílo. Stín na něj vrhají případy zneužívání v církvi, říká historik

Číst článek

V době Benediktova pontifikátu otřáslo veřejností několik skandálů spojených se sexuálním zneužíváním v církvi. Benedikt přijal opatření na ochranu dětí a jako první papež tyto zločiny veřejně odsoudil, nezměnil však nic na strukturách, které zneužívání v katolické církvi napomáhaly, připomněla DPA.

Vatikán po skončení mše uvedl, že obřad na Svatopetrském náměstí sledovalo asi 50 000 lidí. Je to výrazně méně v porovnání s pohřbem papeže Jana Pavla II., kterého se v roce 2005 zúčastnilo na stejném místě na 300 000 lidí.

Velká část čtvrtečních smutečních hostů přijela z Benediktova rodného Německa, včetně prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, kancléře Olafa Scholze či bavorského premiéra Markuse Södera.

Někteří němečtí věřící drželi velký transparent s nápisem „Děkujeme ti, Benedikte!“. Čtyřiatřicetiletý Němec z Cách Benedikt Rothweiler agentuře AFP řekl, že je velmi dojatý: „Už nebudeme mít německého papeže.“

Výzva ke svatořečení

Při obřadu držela jedna z truchlících na náměstí ručně psaný transparent s nápisem Svatý hned (Santo subito). Vyzývala tím ke svatořečení emeritního papeže stejným heslem, které věřící masově provolávali v roce 2005 na pohřbu Jana Pavla II.

Bývalý papež Benedikt XVI. podle vyšetřovací zprávy pochybil v případech sexuálního zneužívání

Číst článek

Zádušní mše, která byla až na některé pasáže sloužena v latině, skončila před jedenáctou hodinou. Rakev s emeritním papežem Benediktem XVI. byla uložena do hrobky v kryptě Svatopetrské baziliky, oznámil následně Vatikán.

Podle svého přání bude uložen v téže hrobce, v níž byl pohřben papež Jan Pavel II., jehož ostatky ale byly z krypty v roce 2011 vyzdviženy kvůli blahořečení.

Během posledních tří dnů, kdy bylo tělo Benedikta vystaveno ve Svatopetrské bazilice, se s emeritním papežem přišlo rozloučit na 200 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme