Evropa se třese mrazem

Třeskutá zima a neobvyklé množství napadaného sněhu zasáhly nejen střední, ale i jižní a východní Evropu. V Polsku, Rumunsku, na Slovensku, na Ukrajině a v Bulharsku, kde na některých místech klesala rtuť teploměru až k minus třiceti stupňům Celsia, bylo včera od okolního světa odříznuto mnoho obcí a jejich obyvatelé se ocitli bez vody a elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

auto | Foto: Jan Rosenauer

Pět lidí umrzlo v Moskvě za posledních 24 hodin, kdy rtuť teploměru poklesla na minus 20 stupňů Celsia. Dvacet osm dalších osob bylo podle nemocničních zdrojů v ruském hlavním městě ošetřeno s omrzlinami. Oběťmi chladu jsou obvykle bezdomovci, kteří usnuli na ulici s notnou dávkou alkoholu v krvi. Od počátku zimy doplatilo v Moskvě životem na chladné počasí už 290 lidí.

Vpád zimy zažily dokonce Atény, Kréta, Istanbul a turecká Riviéra. V Itálii sněžilo na jižní části pobřeží Jaderského moře, ale lyžařská střediska v Alpách na sněžení stále čeká.

Kvůli mrazivému počasí a obrovskému množství sněhu byl vyhlášen stav nouze v sedmi lokalitách severovýchodního Bulharska. Dalších asi 30 oblastí v zemi je bez vody a šest bez elektřiny. Ledové kry přinutily bulharské úřady zastavit plavbu po bulharské části Dunaje. Na severovýchodě Bulharska dosahuje souvislá sněhová pokrývka až 60 centimetrů, v některých oblastech se kvůli silnému větru vytvořily až dvoumetrové závěje. Vyprošťovací a záchranné práce komplikuje prudký vítr.

Trvající sněžení způsobilo kolaps v centrálním Řecku. Státní orgány musely vyhlásit pro Atény a okolí stav nouze. Ulice řecké metropole pokrývá více jak deseticentimetrová vrstva sněhu. Ve městě byla zastavena pouliční doprava, uzavřeny musely být i některé pozemní stanice metra. Veškerý provoz ustal také na nedalekém mezinárodním letišti Spata. Sníh leží i na historických památkách včetně Akropole. Stav nouze vyhlášený pro celý poloostrov Attika umožňuje státním orgánům uvolnit mimořádné finanční prostředky na zvládání důsledků pohromy. Ministr vnitra už požádal o pomoc i armádu.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme