Češi jsou k internetu a sociálním sítím důvěřivější než jiní Evropané, ukázal průzkum

Přes šedesát procent Evropanů se obává ovlivňování voleb do Evropského parlamentu, které budou koncem května příštího roku. Z českých občanů tyto obavy sdílí v průměru každý druhý, vyplynulo z výsledků průzkumu Eurobarometr, který zadala Evropská komise.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Rizika dezinformací na internetu se obává 62 procent Čechů, zatímco průměr EU je 73 procent. Tyto obavy nesdílí třetina českých obyvatel, zatímco v EU je to v průměru čtvrtina. Podobně 37 procent českých obyvatel se nebojí toho, že by informace, které o sobě nechávají na internetu, mohly být zneužity „k ušití politických vzkazů na míru“. V rámci celé EU je to v průměru 23 procent. Obavy má naopak 62 procent Čechů, průměr EU 67 procent.

Poučená Amerika. Spojené státy investovaly miliardy, aby ochránily volby před kybernetickými útoky

Číst článek

Strach z dezinformací

„Z našeho průzkumu vyplývá, že se lidé dezinformací opravdu bojí. Dobrou zprávou je, že čím dál více občanů se k nabízeným informacím staví kriticky a jsou si dobře vědomi temných sil, jež by rády měly vliv na to, co čtou, co si myslí i komu dají ve volbách svůj hlas,“ uvedl ve zprávě k výsledkům místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová k tomu dodala, že Evropané jsou si vědomi, že nadcházející evropské volby budou jiné. „Očekávají více informací o EU a nové tváře v politice,“ uvedla. Boj proti nezákonným manipulacím s údaji a proti dezinformacím musí podle Jourové vést všechny vlády členských zemí EU a všechny politické strany.

Šéf zpravodajců NATO exkluzivně pro Radiožurnál: Nepodceňujme Al-Káidu, zbudovala nové pobočky

Číst článek

Větší transparentnost

Již v září Evropská komise předložila soubor opatření, aby nadcházející volby do Evropského parlamentu byly svobodné, spravedlivé a bezpečné. Mezi opatření patří požadavek na větší transparentnost politické reklamy na internetu a možnost uložit sankce za nezákonné využití osobních údajů v zájmu záměrného ovlivňování výsledku těchto voleb.

Více informací o EU a o tom, jak ovlivňuje jejich každodenní život, by podle průzkumu chtělo 43 procent respondentů. Více mladých mezi kandidáty by chtělo 31 procent dotázaných. Průzkum Eurobarometr o demokracii a volbách byl proveden v září ve všech 28 členských státech EU, dotazováno bylo 27.474 respondentů ve svých domácnostech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme