Unii opustíme 31. října s dohodou, nebo bez, řekl Johnson. Od konzervativců ale zazněla první kritika

Británie musí opustit Evropskou unii na konci října, ať již s dohodou, či bez ní. Prohlásil to v pátek někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson, který se hodlá ucházet o křeslo lídra Konzervativní strany, jež začátkem června uvolní premiérka Theresa Mayová. Šéfka Konfederace britského průmyslu (CBI) Carolyn Fairbairnová televizi Sky News řekla, že neřízený brexit se nikdy nejevil pravděpodobnějším.

Berlín (Aktualizováno: 22:06 24. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británie musí opustit Evropskou unii na konci října, ať již s dohodou, či bez ní, prohlásil někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson (ilustrační snímek) | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

„Evropskou unii opustíme 31. října. S dohodou, či bez ní,“ citovali britští novináři Johnsona, který hovořil na ekonomické konferenci ve Švýcarsku.

Kdo nahradí Mayovou? Sázkové kanceláře favorizují zastánce tvrdého brexitu Borise Johnsona

Číst článek

„Dobrou dohodu můžete získat tak, že se připravíte na nedohodu,“ dodal někdejší lídr kampaně za brexit, pro něhož je podoba odchodu z unie dojednaná premiérkou Mayovou nepřijatelná.

Johnsonovu snahu stát se příštím lídrem konzervativců brali novináři už několik týdnů jako samozřejmost, bývalý starosta Londýna však záměr kandidovat potvrdil teprve před týdnem. Na pátečním oznámení premiérky Mayové, že 7. června odejde z čela konzervativců, reagoval slovy, že se „samozřejmě“ bude ucházet o křeslo premiéra.

Jiný postup

Mayovou sice ocenil za její „trpělivý a stoický“ přístup k patové situaci okolo britského odchodu z EU, zároveň však zdůraznil, že v případě svého zvolení bude postupovat jinak. Spíše než na kompromisy s opozicí, o něž se v posledních týdnech pokoušela Mayová, se chce zaměřit na vyjednání nové dohody s Bruselem.

Představitelé evropských institucí nebo lídři jednotlivých členských zemí ale nová jednání o podmínkách brexitu vylučují a kritika na Johnsonův postoj už zazněla i z jeho vlastní strany.

Britská premiérka Mayová oznámila svoji rezignaci, z čela strany odstoupí na začátku června

Číst článek

„Jestli nás dosavadní brexitová zkušenost něco naučila, tak je to potřeba vyhýbat se slibům a vytyčovat nepřekročitelné hranice, kterých později budete litovat nebo je nebudete moci dodržet,“ reagoval na výrok možného příštího premiéra Tobias Ellwood, který je jedním z náměstků na britském ministerstvu obrany.

„Je tohle Borisova první velká chyba?“ ptal se na twitteru vedoucí politického zpravodajství bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn. „Do 31. října nebude mít ani dost času na schválení šesti zákonů potřebných pro no-deal, nemluvě o jiných přípravách,“ dodal.

Stopka od parlamentu

Odchod z unie bez dohody se navíc může snažit zastavit parlament. Podle výzkumného ústavu Institute for Government by však poslanci nemohli znovu postupovat stejně jako v uplynulých měsících, a pokud by nový premiér skutečně o mnohými obávané vyústění usiloval, neměli by k dispozici jasný nástroj na zablokování tohoto záměru.

Zmatky v Británii. Stovky občanů unie nemohly volit v eurovolbách kvůli administrativním problémům

Číst článek

Odchod z unie bez dojednaných podmínek se nikdy nezdál pravděpodobnější, míní šéfka průmyslového svazu CBI Fairbairnová. „Kompromisní (rozvodová) dohoda, která byla na stole, je pryč a čas běží. (...) Všechny problémy kolem výše cel a komplikace spojené s nedohodou přetrvávají,“ řekla.

Ve dvou nedávných průzkumech mezi členy Konzervativní strany, kteří lídry vybírají z finální dvojice kandidátů, označily brexit bez dohody za preferovaný scénář dvě třetiny, respektive tři čtvrtiny dotázaných. Ředitelka Institute for Government Bronwen Maddoxová ale v pátek tyto údaje v rozhovoru s televizí BBC News zpochybnila.

„Podle našich informací je v té skupině (mezi členy Konzervativní strany) velká menšina, nikoli většina těch, kdo podporují brexit bez dohody,“ řekla o členské základně konzervativců, která čítá přibližně 124 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme