Financování zemědělství se stává schizmatem EU

Evropská unie je nadále rozdělena v názoru na financování zemědělství po svém rozšíření. Kvůli tomu je zablokované jednání s kandidátskými státy o této kapitole. Ani další setkání ministrů zahraničí Unie věnované otázce financování zemědělců po přijetí nových členů nepřineslo žádný výsledek, jak o tom z Bruselu telefonuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pole | Foto: Jan Rosenauer

Společná zemědělská politika Evropské unie vznikla kdysi s jediným cílem: měla pomoci agrárním zemím jako byla Francie zvýšit životní úroveň farmářů a zachovat jejich počet. Účet zprvu platilo jen Německo, ale nyní se k němu přidalo Švédsko a Nizozemsko.

Tyto tři země spolu s Velkou Británií odmítají s financováním zemědělství EU pokračovat, a to se odráží na vstupních rozhovorech s kandidátskými zeměmi. Vzdorující země varují, že pokud budou farmáři i po rozšíření unie přímé dotace, bude to neúnosné.

Německo proto žádá reformu zemědělství tak, aby se snížily výdaje. Tomu se ale brání Francie a Španělsko, a tak je situace zablokovaná.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme