Po zemětřesení v gruzínském horském městě je nejméně 11 mrtvých a 25 pohřešovaných

Nejméně jedenct životů si vyžádal čtvrteční sesuv půdy v horské oblasti na severozápadě Gruzie, uvedl podle portálu Novosti-Gruzija gruzínský ministr zdravotnictví Alexandr Kvitašvili. Na místě pokračují záchranné práce a stále se pátrá po dvaceti pěti nezvěstných, informoval ve čtvrtek večer stejný portál. České velvyslanectví v Tbilisi má informace, že mezi zemřelými není žádný český občan, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v Gruzii

Sesuvu předcházelo vylití řeky z břehů, popsali podle portálu Meduza lidé z místního penzionu | Zdroj: Profimedia

Počet obětí neštěstí v horském lázeňském městečku Šovi gruzínské úřady během pátku několikrát zvyšovaly. Dřívější zprávy hovořily o sedmi mrtvých.

Západní Francii zasáhlo neobvyklé zemětřesení. 170 lidí bylo evakuováno, stovky budov jsou neobyvatelné

Číst článek

Přes 200 lidí bylo z místa evakuováno vrtulníky. Do zasažené oblasti se rovněž vrtulníky mohou vydat rodinní příslušníci lidí, kteří se pohřešují, uvedli gruzínští záchranáři. Na místo zamířil také gruzínský premiér Irakli Garibašvili, který na pondělí vyhlásil státní smutek.

Sesuvu předcházelo vylití řeky z břehů, popsali podle portálu Meduza lidé z místního penzionu Sunset Šovi. Masa půdy zavalila i jeho pozemky, stejně jako několik budov v okolí. Živel poškodil několik horských chat, elektrické vedení, silnice a mosty. Předtím v Šovi několik dnů vytrvale pršelo.

„Přežili jsme zázrakem,“ sdělila podle AFP novinářům jedna ze zachráněných, šestadvacetiletá Mariam Berianidzeová poté, co strávila dvě a půl hodiny zavalená půdou. „Povodeň před našima očima odnesla tři lidi. Doufám, že je najdou živé,“ dodala.

OBRAZEM: Tajfun Doksuri stále trápí Čínu. Z domovů vyhnal tisíce lidí, v části obchodů dochází zboží

Číst článek

Češi mezi oběťmi nejsou. „Zastupitelský úřad Tbilisi byl informován, že mezi zemřelými není žádný občan ČR. Náš úřad je ve stálém spojení s gruzínskými úřady,“ uvedl mluvčí české diplomacie Drake.

V oblasti pohromy nepřetržitě pokračují pátrací a záchranné operace, účastní se jich na 400 záchranářů, hasičů a příslušníků různých jednotek ministerstva vnitra. Ve čtvrtek ráno se do akce zapojily také dva vrtulníky pohraniční stráže. Po přeživších pátrají také psi. Na místě zasahuje i speciální a těžká technika. Úřady v blízké vsi zřídily krizový štáb a začala také fungovat krizová linka, uvedl server Gruzija Online.

Citoval také názor geologa Meraba Gaprindašviliho, že v místě pohromy se spojily geologické a hydrometeorologické jevy způsobem, jaký západní Gruzie nezažila s výjimkou zemětřesení v roce 1991. V místě se projevilo i odplavení břehů řeky v důsledku intenzivních srážek a tajících ledovců, což vyústilo v sesuv půdy v podobě proudu bahna a kamení.

Lázeňské městečko Šovi leží na severu Gruzie v oblasti Rača. Nachází se 1600 metrů nad mořem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme