Hamás nařídil okamžité uzavření pašeráckých tunelů mezi Gazou a Egyptem

Palestinské hnutí Hamás nařídilo okamžité uzavření stovek pašeráckých tunelů mezi pásmem Gazy a Egyptem. Uvedly to palestinské zdroje s tím, že důvodem jsou obavy, aby tunely nebombardovalo izraelské letectvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stany zakrývající stovky tunelů | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Izrael totiž vydal naléhavé varování svým občanům v Egyptě, že mohou být terčem únosu. Potom jim prý hrozí odvlečení do Gazy, kde by je radikální palestinské frakce mohly držet podobně jako zajatého vojáka Gilada Šalita.

Pohraniční zónu obsadili ozbrojenci Hamásu a dohlížejí, aby se z Egypta na palestinské území opravdu žádné zboží nepronášelo. Obchodníci si směli ze stanů nad ústím tunelů odnést jen zboží podléhající zkáze.

Je to poprvé za poslední léta, kdy Hamás tunely úplně uzavřel. Proudí skrz ně většina spotřebního zboží do Gazy, protože Izrael do izolovaného pásma pouští jenom základní humanitární potřeby.

Z egyptského Sinajského poloostrova se mezitím vrátila domů většina z asi šesti set Izraelců, kteří tam byli na dovolené. Izraelské úřady je k okamžitému odjezdu vyzvaly v úterý večer, údajně na základě zpravodajských poznatků, že se na ně chystá únos nebo teroristický útok.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme