Hnutí Hamás přiznalo, že většina zastřelených demonstrantů v Gaze byli jeho příslušníci

Většina z bezmála 60 demonstrantů zabitých v pondělí izraelskou armádou v Gaze byli příslušníci hnutí Hamás. V rozhovoru pro palestinskou televizi Baladná to uvedl člen vedení hnutí Saláh Bardavíl. Izrael to považuje za důkaz toho, že v Gaze nešlo o poklidné demonstrace.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští demonstranti v Pásmu Gazy

Palestinští demonstranti v Pásmu Gazy | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Z rozhovoru se Saláhem Bardavílem není jasné, jestli příslušníci Hamásu ve chvíli své smrti prováděli ozbrojenou akci. Podle jiného člena vedení hnutí Básima Naíma byli všichni zastřelení účastníky pokojných protestů.

Palestinské vedení stáhne velvyslance ze čtyř států Evropské unie, včetně Česka

Číst článek

Izraelská armáda od začátku tvrdí, že mezi zabitými demonstranty byli ozbrojenci, kteří se snažili dostat přes hraniční plot na izraelské území.

Hnutí Hamás od úterka protesty zklidnilo, údajně na pokyn sousedního Egypta. Představitelé palestinského hnutí to odmítají a oficiálně vybízejí k pokračování nepokojů. 

Měsíce protestů

Protesty Palestinců u hranice Izraele a palestinské Gazy, které trvají již několik měsíců, umocnil přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Gaza už deset let čelí izraelské a egyptské blokádě. Vládne v ní totiž právě radikální hnutí Hamás, které vedlo s Izraelem už tři války.

V Pásmu Gazy pohřbili desítky obětí pondělního násilí, při protestech byl zabit další Palestinec

Číst článek

Izrael i USA obvinily Hamás, že zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Izraelská střelba si v pondělí vyžádala kromě desítek mrtvých také více než 2700 zraněných Palestinců.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval.

Izraelská vláda Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu. Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měly vyřešit mírové rozhovory.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme