Boj o Mosul je u konce. Irácká armáda po devíti měsících dobyla město zpět

Irácká armáda v bitvě o Mosul zvítězila nad takzvaným Islámským státem. Přímo v druhém největším iráckém městě vojákům poblahopřál premiér Hajdar Abádí. O Mosul se bojovalo od října minulého roku.

Mosul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O poslední velké město, které radikálové ovládali na území Iráku, bojovaly vládní jednotky skoro třičtvrtě roku

O poslední velké město, které radikálové ovládali na území Iráku, bojovaly vládní jednotky skoro třičtvrtě roku | Zdroj: Reuters

Konečné vítězství irácké armády v Mosulu bylo na spadnutí už delší dobu. Bojovníci samozvaného Islámského státu podle irácké armády od soboty kontrolovali už jen několik málo metrů. Během neděle pak irácký generál Jahjá Rasúl ve státní televizi oznámil, že jeho vojáci zabili 30 džihádistů, kteří se snažili utéct a chtěli přeplavat řeku Tigris.

V neděli pak zavlála irácká vlajka i nad zřejmě posledním ohniskem odporu. Několik hodin poté do města přiletěl premiér Hajdar Abádí a na vojenském letišti poblahopřál vojákům k vítězství.

Poslední boje o Mosul byly velmi tuhé. Džihádisté bojovali prostřednictvím sebevražedných atentátníků, respektive atentátnic, které posílali mezi obyvatele města.

Hlavně jeho historické jádro je teď v troskách. Irácký plukovník Abd ar-Rasúl Abd al-Karím z poškození města viní právě islamisty: „Islámský stát posílá do budov a na střechy odstřelovače, letadla je pak hledají a útočí na ně. Z tohoto důvodu je Islámský stát zodpovědný za zničené a poškozené budovy."

Ve městě je také pořád velké množství nastražených výbušnin, které je potřeba najít předtím, než se do svých domovů vrátí obyvatelé kdysi dvoumilionového města.

Právě v Mosulu mimo jiné téměř před třemi lety vůdce džihádistů Abú Bakr Baghdídí vyhlásil chalífát. A z názvu organizace Islámský stát vypustil územní vymezení v Iráku a Levantě, čímž vyhlásil univerzalistické ambice.

Na jihozápadě Sýrie začalo platit příměří dohodnuté na summitu G20

Číst článek

Ty jsou teď více méně v troskách. V Iráku tito džihádisté kontrolují pouštní oblast na jihozápadě a pak menší venkovské oblasti na severozápadě země kolem města Tel Afar. Dohromady tam podle agentury Reuters žije pár desítek tisíc lidí.

Džihádisté se zoufale brání i v Sýrii. Tam kontrolují především centrum své moci město Rakka. I jeho okraje už ale dobývají jednotky arabsko-kurdské koalice syrských povstalců, které mají vzdušnou podporu mezinárodní koalice pod americkým vedením.

Zatímco o Rakku se bojuje, střelba už ustala na jihovýchodě země mezi povstalci a vládními jednotkami. Příměří garantované mimo jiné sousedním Jordánskem dojednaly Spojené státy a Rusko a na summitu G20 v Hamburku ho pak doladili prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin.

  • Podle odhadů irácké armády z letošního dubna ovládal IS na 30 000 čtverečních kilometrů iráckého území, což bylo jen asi 6,8 procenta plochy Iráku. Dříve měl přitom IS měl pod kontrolou 40 procent území Iráku.
  • Džihádisté stále ovládají severoirácké město Tall Afar západně od Mosulu u hranic se Sýrií, které obsadili v říjnu 2014. Město s asi 200 000 obyvateli bylo šíitskou enklávou v jinak sunnitské části severu země.
  • V moci IS je také město Havídža v provincii Kirkúk, které leží asi 180 kilometrů jihovýchodně od Mosulu a 300 kilometrů severně od Bagdádu. Radikálové toto město v převážně kurdské oblasti ovládli v červnu 2014.
  • V západoirácké provincii Anbár dobyly vládní síly již města Ramádí a Fallúdža, džihádisté ale mají pod kontrolou západní část provincie podél řeky Eufrat a oblasti okolo města Káim při hranicích se Sýrií.
  • IS také ovládá části východní a centrální Sýrie kolem řeky Eufrat, zejména kolem města Dajr az-Zaur. Od loňského listopadu pokračuje dobývání syrské bašty islamistů, města Rakka, jen letos povstalci podporovaní tureckou armádou v únoru dobyli severosyrské město Al-Báb v provincii Halab, v červnu se pak poprvé od roku 2014 podařilo povstalcům vstoupit do provincie Dajr az-Zaur.
  • IS byl také loni v prosinci vytlačen z libyjského města Syrta (asi 450 kilometrů východně od Tripolisu), které ovládal od roku 2015.

Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme