Írán se nikdy nepodvolí tlaku USA. Pokud chtějí jednat, měli by projevit úctu, řekl ministr zahraničí

Irán se nenechá od Spojených států dotlačit k rozhovorům, ale pokud se Washington bude k Teheránu chovat s úctou, Írán bude jednat podle toho. Prohlásil to v pondělí íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, kterého citovala agentura Reuters. Už tak špatné vztahy mezi USA a Íránem se ocitly na bodu mrazu, když Írán 20. června sestřelil americký bezpilotní letoun.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

Írán tvrdí, že bezpilotní letoun byl v jeho vzdušném prostoru, Washington ale trvá na tom, že byl v prostoru mezinárodním. Írán minulý týden podal u OSN oficiální stížnost na USA.

‚Nepřejí si válku.‘ Podle Stoltenberga jsou Spojené státy připraveny jednat s Íránem

Číst článek

Loni Spojené státy odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a letos v květnu nové americké sankce proti Íránu přinutily ostatní státy nekupovat íránskou ropu, neboť by jim za to hrozily druhotné sankce.

„Írán se nikdy nepodvolí tlaku Spojených států. Pokud chtějí v USA s Íránem hovořit, měli by projevit úctu,“ řekl šéf íránské diplomacie v projevu, který přenášela íránská televize. „Íráncům nikdy nevyhrožujte. Írán vždy odolal tlaku a odpověděl s respektem, pokud byl sám respektován,“ dodal Zaríf.

Válku si nepřejeme, řekl Macronovi íránský prezident. Země ale urychlí obohacování uranu

Číst článek

Americký prezident Donald Trump vyzval k jednáním s íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím nebo s prezidentem Hasanem Rúháním bez předběžných podmínek. Teherán však jednání s Trumpem vyloučil, dokud se Spojené státy nevrátí k jaderné dohodě. Nejnovější americké sankce, jejichž terčem má být i Chameneí a další íránští představitelé, Teherán označil za idiotské.

Zatímco Chameneí jakákoli jednání s USA odsoudil, prezident Rúhání dal najevo, že rozhovory by mohly být možné, pokud budou sankce zrušeny. Rúhání zaujímá vůči vztahům s Washingtonem pragmatičtější postoj, podotýká Reuters.

V reakci na odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem Teherán v květnu oznámil, že zečtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu a podle diplomatů už mu zbývá jen několik dní do překročení nejvyššího možného množství látky povoleného jadernou dohodou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme