Palestinci vypálili 200 střel na Izrael. Ten při odvetě zničil studio televize Al-Aksá

Při silné palbě z palestinského Pásma Gazy bylo v pondělí v Izraeli zraněno sedm lidí. Následné protiútoky izraelské armády nepřežili tři Palestinci. Premiér Benjamin Netanjahu svolal večer bezpečnostní kabinet. Palestinské radikální skupiny působící v pásmu Izraeli vzkázaly, že bude-li Izrael své útoky stupňovat, bude raketová palba pokračovat a střely budou mířit hlouběji do Izraele.

Jeruzalém (Aktualizováno: 23:12 12. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze studia televize Al-Aksá v Pásmu Gazy, které zničily Izraelci jako odvetu za raketový útok | Foto: Ahmed Zakot | Zdroj: Reuters

Podle izraelské armády bylo z pásma vypáleno asi 200 střel, z nichž šedesát zničila protivzdušný obrana. Většina munice spadla do neobydlených oblastí, avšak jedna zasáhla jedoucí autobus v jižním Izraeli. Těžce zraněn při tom byl devatenáctiletý voják, který byl uvnitř.

Odveta za raketu Hamásu. Izraelci letecky zaútočili na několik cílů v Pásmu Gazy

Číst článek

Ve Sderotu střepiny zranily šest lidí, několik domů dostalo přímý zásah v Aškelonu a Netivotu. Poplašné sirény zněly nejenom ve městech poblíž Pásma Gazy, ale i v blízkosti Mrtvého moře.

Armáda při protiútocích letadel zasáhla přes 70 cílů spojených s radikálními skupinami Hamás a Islámský džihád. Šlo o tunely, pozorovací stanoviště, výrobny zbraní a odpalovací zařízení.

Později večer Izraelci zasáhli také studio televize Al-Aksá v pásmu. Podle svědků citovaných agenturou AP byla celá budova zničena. Izraelci před zásahem vypálili varovné střely a budova byla evakuována. Izraelské nálety nepřežili tři Palestinci.

Armádní mluvčí řekl, že Hamás, který pobřežnímu palestinskému území vládne, „vede Pásmo Gazy do zkázy“. Vojsko se připravuje na další operace, k hranici pásma bylo vidět přijíždět těžkou techniku a posily. Bezpečnostní kabinet se má znovu sejít v úterý.

V Pásmu Gazy protestovalo 14 tisíc Palestinců, izraelští vojáci pět z nich zastřelili

Číst článek

Palestinské radikální organizace ve společném prohlášení uvedly, že pondělní palba byla odvetou za nedělní operaci izraelské armády v Pásmu Gazy a pokud „izraelská agrese neskončí, bude raketová palba pokračovat útoky hlouběji do Izraele“.

„Izraelci nebudou v bezpečí, dokud nebudou ani Palestinci; zahrávat si se životy Palestinců nebude bez trestu,“ uvedla organizace Islámský džihád v samostatném prohlášení.

Blízkovýchodní zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov označil „násilnosti minulých 24 hodin za nebezpečné“. „Raketové útoky musejí přestat, všichni musejí projevit zdrženlivost,“ sdělil.

Izraelci při nedělní operaci zabili sedm Palestinců, mezi nimiž byl jeden z velitelů ozbrojeného křídla Hamásu. Tato organizace, která palestinskému území vládne od roku 2007, oznámila, že mezi mrtvými byli její členové.

Rakety vypálené z Pásma Gazy na Izrael jako odveta za nedělní operace v Pásmu Gazy | Foto: Ahmed Zakot | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme