Izrael se přihlásil k raketám, které zachytily ruské radary nad Středomořím. Šlo prý o cvičení s USA

Ruské ministerstvo obrany v úterý ráno oznámilo, že jeho radary zaznamenaly start dvou balistických objektů ve Středozemním moři. Izraelská armáda o něco později informovala, že šlo o její vojenské cvičení pořádané společně s Američany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křižník

Křižník | Zdroj: Reuters

„Byla to zkouška cvičné rakety, která se používá ke kontrole systémů protiraketové obrany,“ uvedl agentuře RIA-Novosti představitel izraelského ministerstva obrany. Izrael přitom ze začátku tvrdil, že žádné vypálené rakety nezaznamenal.

Obvykle se vojenské zkoušky hlásí dlouho dopředu právě proto, aby nevyvolaly falešný poplach, jak připomíná vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Izraelská armáda ovšem tuto praxi nedodržuje a zpravidla o svých testech nikoho s předstihem neinformuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelsko-vojenské raketové cvičení, které vyplašilo Rusko, komentoval vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

„Takové opatření se dá interpretovat jednak jako zkouška vlastních systémů, a potom také jako zpráva vyslaná vůči Sýrii: ‚Dávejte si pozor, jsme připraveni‘,“ říká Visingr.

Podle Moskvy byly objekty vypáleny v 10.16 moskevského času, tedy v 8.16 SELČ. Šéf resortu obrany, generál Sergej Šojgu o tom informoval ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Start podle oficiálních informací zachytila posádka radiotechnického uzlu Systému varování před raketovým útokem v Armaviru (Krasnodarský kraj)," oznámil tiskový odbor ruského ministerstva.

Kvůli případnému americkému zásahu prchají ze Sýrie tisíce lidí

Číst článek

Trajektorie letu obou balistických cílů vedla podle Šojgu z „centrální části Středozemního moře směrem k východní části středozemního pobřeží.“ Právě v tomto regionu leží mimo jiné Sýrie. Rakety měly spadnout do moře.

Samotní Syřané tvrdí, že jejich radary nezaznamenaly pád raket na syrské území.

Asad v exkluzivním rozhovoru pro list Le Figaro odmítl použití chemických zbraní

Číst článek

Ve Středozemním moři kotví několik válečných plavidel Spojených států, které se připravují na útok proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Vyslání křižníku a protiponorkové lodě do stejného regionu avizovalo před několika dny Rusko jakožto spojenec Sýrie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údajné vypálení balistických objektů ve Středozemním moři a jednání amerického Kongesu o operaci v Sýrii komentoval ve vysílání ČRo politolog Kryštof Kozák.

Zpráva o startu balistických cílů přišla v době, kdy administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy intenzivně lobbuje v obou komorách Kongresu, aby zákonodárci příští týden podpořili omezený vojenský zásah.

Tím chce Washington "potrestat" Asadův režim za to, že 21. srpna u Damašku údajně použil proti civilistům chemické zbraně, byť Asad nasazení chemických zbraní odmítá. Proti intervenci jsou Rusko, Čína i Írán.

Americkou Sněmovnu reprezentantů kontrolují republikáni, v Senátu mají zase většinu demokraté. Osud rezoluce je tak podle analytiků nejistý. Výsledek hlasování sice není pro Bílý dům závazný, ale pro prezidenta by tom mohla být možná největší politická prohra od znovuzvolení.

Podle Kryštofa Kozáka, vedoucího katedry amerických studií na FSV UK, by si Obama nejspíš nedovolil zaútočit na Sýrii bez souhlasu Kongresu. „Jiná věc by byla, kdyby Asadův režim nějakým způsobem vyhrotil svůj postoj a třeba znovu použil chemické zbraně. Pak je možné, že jako odvetná reakce by něco přijít mohlo,“ vysvětluje Kozák.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme