,Rukama nám prošly tuny oblečení.‘ V Tel Avivu vznikl obří logistický uzel občanské pomoci

Izraelské vesnice a kibucy napadené v sobotu teroristy Hamásu jsou zničené a liduprázdné. Ozbrojenci některé z obyvatel postříleli a část odvlekli do pásma Gazy jako rukojmí. Přeživší ze spálených a rozbořených sídel utekli. Izraelci se o tyto uprchlíky postarali. V zemi se vzedmula vlna solidarity a v Tel Avivu vznikl obří logistický uzel občanské pomoci.

Od stálého zpravodaje Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přivezl jsem jogínské karimatky, ale budou na nich spát vojáci. Mám jich tu 300, možná 350. Všechny skončí u těch, kdo je budou potřebovat,“ popisuje pro Radiožurnál Alon, který má v Tel Avivu obchod s potřebami na jógu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Tel Avivu vznikl obří logistický uzel občanské pomoci. Na místě natáčel zpravodaj Štěpán Macháček

Za svým velkým bavorákem přivezl zapojený vozík plný cvičebních karimatek. „Mám tu i balíky vody, ručníky, spodní prádlo. Bude se to všechno hodit vojákům nebo lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou,“ vysvětluje.

Z obrovských podzemních garáží pod telavivským výstavištěm se stalo obrovské centrum dobrovolnické pomoci. Jsou tu tisíce lidí, mladých i starších, kteří se přehrabují v bednách a třídí věci, které by mohly pomoci uprchlíkům z postižené oblasti a také mobilizovaným vojákům, kteří na frontu míří.

Izraelská armáda vyzvala, ať se 1,1 milionu Palesticů v Gaze přesune na jih

Číst článek

„Lidé darují oblečení těm, kdo bydleli v kibucech poblíž Gazy. A protože je to všechno smíchané dohromady, tak to tu rozdělujeme. Sem třeba dáváme trička, dámská, velikost M,“ ukazuje Tamar, která pracuje jako kurátorka moderního umění.

Jinde zase přibývají na hromadách karimatky, kartony s vodou, hračky nebo kuchyňské vybavení.

„Lidé toho nosí hromady. Jsme tu pátý den a už nám rukama prošly tuny a tuny oblečení. A máme pod kontrolou, že ty věci jdou opravdu lidem, kteří je potřebují. Je tu spousta mladých, nemají teď školu, a tak přišli pomáhat. A podívejte se támhle: přišli pomáhat i uprchlíci z Eritrey nebo Súdánu, kteří jsou v Izraeli,“ přibližuje Samara, která pochází z Eritrey, a říká, že přišli pomoct Izraelcům. Izrael už prý považují za svůj druhý domov.

Jak to bylo s Izraelem a Palestinou: po stopách nenávisti na Blízkém východě

Číst článek

„Ti kluci jsou úžasní. Jsou to afričtí uprchlíci, žijí v Izraeli tak dva nebo tři roky. A teď dali dohromady takovouto skupinu, aby nám Izraelcům pomáhali,“ podotýká Naty, který je vysloužilý mariňák, ale při chvále afrických uprchlíků se dojal k slzám. „Kamarádi mi volali, že prý mám dobré organizační schopnosti, že mě potřebují. A tak jsem šel.“

Velká část organizátorů této pomoci jsou vysloužilí vojáci izraelské armády a zároveň účastníci dlouhodobých protivládních protestů. Jak říkají, teď se občanská společnost přesunula z ulic do center humanitární pomoci.

Protivládní nálady jsou cítit i tady. Dobrovolníci často říkají, že dělají práci, kterou by měla dělat jejich vláda. Panuje tu ale přesvědčení o její neschopnosti se o lidi postarat.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme