Jemenští povstalci verbují do bojů děti. Rodiče o tom často nevědí, ukázala zpráva Amnesty International

Jemenští šíitští povstalci do svých řad lákají děti, posílají je do svých náboženských škol a pak do boje bez vědomí rodičů. Oznámila to ve své zprávě organizace Amnesty International, která získala výpovědi několika rodičů a svědků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenský kluk drží fotografii příbuzného, který zemřel v řadách rebelů.

Jemenský kluk drží fotografii příbuzného, který zemřel v řadách rebelů. | Zdroj: Reuters

Podle svědectví šíité přesvědčili v Saná skupinu chlapců ve věku 15 až 17 let vstoupit do jejich náboženské školy, kde se děti připravují ideologicky na boj. Rodiče se o tom dověděli, až když zjistili, že jsou chlapci se šíity u hranice se Saúdskou Arábií.

Šíité, jimž se říká Húsíové, obsadili hlavní město v roce 2014 a od té doby v Jemenu trvá občanská válka. Na straně vlády v ní bojuje koalice arabských států, šíitům pomáhá Írán.

Dron zabil jednoho z nejvyšších velitelů Al Káidy, působil i po boku Usámy bin Ládina

Číst článek

Šíité nejsou poprvé obviněni ze zneužívání dětí a jejich zapojování do bojů, což je porušení mezinárodního práva. OSN v roce 2015 odhadla, že 75 procent nezletilců, kteří se účastní jemenských bojů, působí v řadách šíitů.

Jemenská novinářka Amal Násirová řekla serveru Middle East Eye (MEE), že šíité v Saná zaklepali na dveře domu její rodiny a požádali, aby se její dva bratranci připojili ke svaté válce. "Mám ještě dva další bratrance, jejichž rodiče usilovali o to, aby jim pomohli utéct ze Saná, aby je Húsíové nenaverbovali. Rodina se musela rozdělit, jeden chlapec je teď v Saúdské Arábii a druhý v Etiopii," řekla Násirová.

Otec jednoho z chlapců, který je nyní náboženské škole šíitů, řekl MEE, že do bojových oddílů je odváděno mnoho dětí, ale rodiče se o tom ze strachu, že budou uvězněni, bojí mluvit.

Podle Amnesty šíité usilují o dětské vojáky stále naléhavěji, nabízí rodinám za dítě peníze a ochranu. Jestliže dítě v boji padne, slibují měsíční platbu 80 až 120 dolarů (2000 - 3000 Kč). "Když dítě zemře na frontě, otec dostane peníze a zbraň, aby mlčel," řekl jeden ze svědků, který hovořil s pracovníky Amnesty.

Podle ověřených zpráv OSN bylo v Jemenu od března 2015 do letošního ledna k boji zlákáno 1476 nezletilých chlapců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme