Jihokorejci si vybrali nového prezidenta. Zvítězil liberál Mun Če-in, syn uprchlíka z KLDR

V Jižní Koreji se zavřely volební místnosti: přes 40 milionů Jihokorejců vybralo nového prezidenta. Podle povolebních průzkumů zvítězil liberální kandidát Mun Če-in, zastánce dialogu s Pchjongjangem. Jeho pětiletý mandát bude v prezidentském systému Jižní Koreje velmi silný a zásadně ovlivní bezpečnostní situaci celého Korejského poloostrova.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za favorita je podle průzkumů pokládán vůdce liberální opozice Mun Če-in (na snímku s manželkou Kim Čung-suk.

Za favorita je podle průzkumů pokládán vůdce liberální opozice Mun Če-in (na snímku s manželkou Kim Čung-suk. | Zdroj: Reuters

Exit polls (povolební průzkumy) citované agenturou Reuters ukazují, že kandidát Demokratické strany Koreje Mun Če-in vyhrál s velkým náskokem nad svými soupeři. Hlasovalo pro něj 41,4 % voličů, zatímco konzervativní protikandidát Hong Čun-pchjo získal jen 23,3% hlasů; třetí se umístil centrista An Čchol-so se 21,8 % hlasů.

Podle aktuálních čísel se zisk Mun Če-ina pohybuje mezi 39 a 42 % všech odevzdaných hlasů. Čísla se ještě budou upřesňovat, ale jméno vítěze je podle jihokorejských agentur už jasné. Volební místnosti se uzavřely ve 20:00 místního času (13:00 SELČ) a jméno nového šéfa Modrého domu bude oficiálně potvrzeno kolem středečních 02:00 až 03:00 místního času (večer v 19:00 až 20:00 SELČ).

Jihokorejská prokuratura obvinila sesazenou prezidentku. Podle vyšetřovatelů brala úplatky

Číst článek

Ostatní strany neuspěly, včetně strany Svobodní, jejíž členkou byla odvolaná exprezidentka Pak Kun-hje, či strany Spravedlnost, černého koně studentského hnutí. 

Po oficiálním potvrzení výsledků bude ve středu následovat prezidentská přísaha a uvedení vítěze do úřadu hlavy státu. Pravděpodobně bude rychlé, protože Mun Če-in už během kampaně odmítal inaugurační ceremoniál a prohlašoval, že se rovnou pustí do práce.

Jižní Korea je zemí s prezidentským systémem a hlava státu tu tradičně má silné pravomoci. Očekává se, že nový prezident rychle jmenuje premiéra - jehož musí schválit parlament - a obsadí hlavní posty ve vládním kabinetu, včetně ministerstev národní bezpečnosti a financí.

Horliví voliči

V předčasných volbách - vyhlášených poté, co poslední hlavu země Pak Kun-hje sesadil ústavní soud kvůli obvinění z korupce a zneužívání informací - se o nejvyšší ústavní funkci ucházelo třináct kandidátů.

64letý šéf liberální opozice Mun Če-in byl už podle předvolebních průzkumů favoritem volebního klání. Lidsko-právní advokát a syn uprchlíka ze severokorejského Hamhungu je zastáncem smířlivějšího kurzu vůči KLDR: prosazuje dialog s Pchjongjangem, ale zároveň podporuje zachování sankcí. (Naopak pravicová exprezidentka Pak během své vlády téměř všechny kontakty se severokorejským režimem přerušila - pozn. red.)

Rivalem Muna Če-ina byl také centrista An Čchol-so. Oba politici během kampaně vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zmírnil svou rétoriku vůči Severní Koreji. Reagovali tak na to, že Bílý dům připustil vojenské řešení krize na Korejském poloostrově.

O předčasné volby byl mezi Jihokorejci enormní zájem a hojná volební účast potvrdila předvolební průzkumy, které předvídaly, že se k urnám dostaví většina oprávněných voličů. Jihokorejci jsou z kauzy kolem své bývalé prezidentky vlemi rozčarovaní a nyní věří, že jejich hlas teď může změnit situaci k lepšímu. 

Vztahy s KLDR

Veledůležitým tématem ostré předvolební kampaně byly vztahy se sousední Severní Koreou, přestože hodně Jihokorejců říká, že se ve stínu možné války za těch skoro 70 let naučili žít. Ve vztahu ke KLDR však bude zásadní hlavně výsledek voleb. 

CO JE S PAK KUN_HJE?

Sesazená exprezidentka Pan Kun-hje nyní čeká ve vazbě na soud. Na počátku obřího korupčního skandálu, který ji stál funkci, je její důvěrnice Čche Son-sil. Čche je podezřelá z toho, že využívala svých vazeb na prezidentku k tomu, aby jihokorejské firmy darovaly miliony jejím nadacím. Pak Kun-hje podle prokuratury sama přijímala úplatky.

Vítězství liberálního kandidáta Mun Če-ina znamená, že nová vláda zřejmě výrazně sníží výdaje na armádu a vyvolá debatu o protiraketovém obranném systému THAAD, respektive o tom, zda ho země opravdu potřebuje.

Na druhou stranu je otázkou, jak bude Munova deklarace vypadat v praxi. Systém už je totiž na Korejském poloostrově umístěn a pracuje, takže změna by zřejmě byla velmi komplikovaná a pravděpodobně také drahá. Mimochodem, úspěch Mun Če-ina vyhovuje Pekingu, který je velkým protivníkem systému THAAD a jakékoli jeho zpochybnění Čína vítá.

Mun Če-in také zdůraznil, že si dokáže představit znovuobnovení dialogu s KLDR.

Vítězství konzervativců by znamenalo opačný scénář. V tomto ohledu je zajímavý vzkaz, který ráno KLDR vyslala směrem k jihokorejským voličům: a sice, aby nevolili konzervativní kandidáty a upřednostnili levici.

Američané a prezidentova sebevražda

Mun Če-in se dostal do politiky coby pravá ruka někdejšího prezidenta Ro Mu-hjona, jehož s Washingtonem pojily napjaté vztahy. V roce 2009 Ro spáchal sebevraždu skokem do rokle a zanechal dopis na rozloučenou. Mun Če-in podle serveru Sunday Times jde v jeho stopách a tvrdí, že by se Soul měl „naučit říkat Američanům ne", přesto v posledních dnech přitvrdil v kritice KLDR. Podpořil sankce vůči tamnímu režimu a kritizoval „strategickou pasivitu" bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

Jihokorejský tisk Munovi v minulosti vyčítal, že coby kancléř prezidenta Ro Mu-hjona vedl tajná jednání s Pchjongjangem kvůli rezoluci OSN, chystající se odsoudit severokorejské porušování lidských práv. Nic z těchto obvinění se ale nepromítlo do jeho obliby. 

Mun se podle Sunday Timesů po celou politickou kariéru profiloval jako výrazně levicový politik. Síly spojil s Ro MU-hjonem a nejprve byl lidsko-právním aktivistou, později manažerem kampaně prezidenta z let 2003 až 2008. Dvojice razantně zastávala takzvanou „slunečnou politiku" sbližování Severu a Jihu. Mun pomohl před deseti lety uspořádat historický summit Ro Mu-hjona a otce nynějšího diktátora KLDR Kim Čong-ila.

Když se Ro kvůli obvinění ze zpronevěry vrhl ze skály, oznamoval tragickou zprávu médiím a veřejnosti právě Mun. Sám už kandidoval v roce 2012, ale prohrál s Pak Kun-hje, která zvolila vůči Pchjongjangu nesrovnatelně ostřejší postoj.

Zatímco Donald Trump vyhrožuje vojenskou konfrontací s KLDR, Mun to vidí jinak. „Zřejmě proto, že se narodil v roce 1952 rodičům, kteří utekli ze severu na malém člunu," píše server Sunday Times. V rozhovoru pro magazín TIME Mun zdůraznil, že jeho devadesátiletá matka je dnes jedinou z příbuzenstva, komu se podařilo uprchnout na jih. „V KLDR dodnes žije její mladší sestra. Posledním přáním mé matky je aspoň jednou ji ještě uvidět," říká zvolený jihokorejský prezident.

David Jakš, Magdalena Slezáková, Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme