Hongkongský soud poslal aktivistu Laie do vězení na téměř šest let. ,Jde o odplatu,‘ tvrdí kritici

Soud v Hongkongu poslal do vězení na pět let a devět měsíců bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie, který patří k největším hongkongským kritikům Číny. Soud ho již dříve shledal vinným z podvodu. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch se jedná o odplatu čínských úřadů za podporu prodemokratického hnutí v bývalé britské kolonii, napsala agentura Reuters.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mediální magnát a prodemokratický aktivista Jimmy Lai při cestě do vězení

Lai je ve vězení od konce roku 2020, protože byl odsouzen za nedovolené shromažďování | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Soud uznal Laie vinného z podvodů, ve kterých figurovaly jeho společnosti, a to včetně vydavatelství známého liberálního deníku Apple Daily. Lai je ve vězení od konce roku 2020, protože byl odsouzen za nedovolené shromažďování.

Hongkong nechce dovolit aktivistovi Laiovi britského obhájce. Obrátil se na čínský parlament

Číst článek

Soudce, který vydal nový rozsudek, uvedl, že odsouzení bývalého magnáta není útokem na svobodu tisku. Lai podle něj využíval podnikání v médiích, aby skrýval své nelegální počínání.

Soudce dodal, že bývalý mediální magnát nevyjádřil nad svých chováním lítost, čímž odůvodnil i výši trestu. Zakázal mu také zastávat osm let řídící funkce ve firmách a odsoudil ho k pokutě dvou milionů hongkongských dolarů (přes šest milionů korun).

Jiného názoru jsou ale lidskoprávní organizace, podle kterých soud nedodržel práva obžalovaného. „Kriminální případ vypracovaný Pekingem proti Jimmymu Laiovi je odplata proti vedoucímu stoupenci demokracie a svobody tisku v Hongkongu,“ uvedla Maya Wangová z organizace Human Rights Watch.

Znepokojení nad situací, ve které se Lai nachází, i nad zhoršujícím se stavem lidských práv v Hongkongu vyjádřily v minulosti také západní země.

Hrozí mu doživotí

Pro Laie se nejedná o poslední proces, kterému čelí ze strany čínských úřadů. V úterý by měl pokračovat soud, kde Lai figuruje jako obžalovaný z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti, jehož schvalování doprovázely v roce 2019 silné protesty. V případě odsouzení mu hrozí až doživotí.

Hongkong odsoudil čínského mediálního magnáta Jimmyho Laie. Výši trestu oznámí v pondělí

Číst článek

Laiovi právníci již dříve kritizovali množství stíhání, kterým jejich klient vystaven, a vyzvali Organizaci spojených národů, aby situaci prošetřila. Podle advokátů je postup úřadů účelový a má Laie potrestat za jeho názory, uvedla agentura AP.

Zákon o národní bezpečnosti zavedl Peking v bývalé britské kolonii v roce 2020, aby zastavil rozsáhlé prodemokratické protesty. Od jeho vstupu v platnost byla opozice tvrdě potlačována a většina osobností, které v Hongkongu ztělesňovaly demokracii, buď uprchla ze země, nebo byla vykázána z veřejného života natolik, že již nemohla nadále vykonávat své funkce.

Další lidé byli odsouzeni a uvězněni. Letos Výbor Organizace spojených národů pro lidská práva vyzval úřady, aby zákon zrušily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme