KLDR chce vojenskou rovnováhu s USA a půjde za ní bez ohledu na blokádu a sankce, řekl Kim

Severní Korea se podle jejího vůdce snaží dosáhnout vojenské rovnováhy se Spojenými státy. Kim Čong-un to podle tamní státní agentury KCNA prohlásil v reakci na poslední zasedání Rady bezpečnosti OSN a den po zatím posledním severokorejském vojenském testu. Na přelet balistické rakety přes Japonsko ostrými slovy odpověděl i americký prezident, který za to sklidil kritiku Číny.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un pozoruje odpálení rakety Hwasong 12

Kim Čong-un pozoruje odpálení rakety Hwasong 12 | Zdroj: Reuters

Kim Čong-un řekl, že cílem KLDR je dosáhnout rovnováhy ve skutečné moci se Spojenými státy s tím, že jeho cílem je dosáhnout toho, aby se Washington a jeho vedení neopovažovali mluvit o vojenském řešení severokorejské otázky, informuje Radiožurnál.

Podle toho agentury KCNA severokorejský vůdce také prohlásil, že jeho země dokončí svůj plán stát se jadernou mocností bez ohledu na blokádu a sankce světových velmocí, které označil za bezbřehé.

Severní Korea na Guam dostřelí, dokázal test. Pchjongjang zkouší na raketách spolehlivost exploze

Číst článek

Na Kim Čong-unův projev reagovali představitelé světových velmocí. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja vyzval k opatrnosti. Podle něj je třeba okamžitě ukončit jakékoli výhrůžky - ať už jsou to slovní výroky, nebo vojenské akce jako jsou raketové a jaderné zkoušky, ale i vojenská cvičení.

Čínský velvyslanec ve Spojených státech Cchuej Tchien-kchaj pak prohlásil, že se Washington vyhýbá odpovědnosti. I on Spojené státy vyzval k tomu, aby se vyvarovaly dalších hrozeb. Čína reaguje podrážděně mimo jiné proto, že jen těžce nese poslední dvě vlny sankcí proti KLDR schválených v radě bezpečnosti OSN, pro které Peking sice hlasoval, zároveň ale prosazuje oboustranný tlak - tedy takový, který nutí zmírnit rétoriku a akce nejen severokorejského vůdce Kim Čong-una, ale amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Severní Korea odpálila další raketu. Letěla přes Japonsko a dopadla do Pacifiku

Číst článek

Spojené státy totiž v sobotu podle ČTK upozornily, že mají vojenské možnosti, kterými by mohly řešit otázku KLDR. Poradce amerického prezidenta Trumpa pro národní bezpečnost Herbert McMaster uvedl, že Spojeným státům rychle dochází trpělivost s diplomatickým postupem vůči Pchjongjangu.

Rada bezpečnosti OSN jednohlasně odsoudila poslední severokorejský vojenský test a vyzvala členské státy k důslednému uplatňování všech ekonomických sankcí proti KLDR. Další ale neplánuje. Generální tajemník OSN Antonio Gutteres se chce sejít se všemi stranami, kterých se krize na Korejském poloostrově týká, včetně zástupců Severní Koreji.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme