Libanon se kvůli syrským utečencům obává politického rozvratu

Libanon přestává zvládat příliv uprchlíků ze Sýrie, a měl by proto zvážit uzavření hranice. Prohlásil to libanonský ministr zahraničí Adnán Mansúr. Jeho názor se zatím nestal oficiální politikou, přesto syrská otázka spustila v tamní vládě bouřlivou debatu. Válka v Sýrii totiž neznamená pro Bejrút jenom obrovskou zátěž s uprchlíky, ale je také zdrojem politické a náboženské nestability.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci utíkají před syrskou válkou právě do Libanonu

Palestinci utíkají před syrskou válkou právě do Libanonu | Zdroj: Reuters

Podle libanonských odhadů je v zemi už asi 160 tisíc syrských uprchlíků. To je sice mnohem méně než v Turecku nebo Jordánsku, ale Libanon je malý stát.

Příliv utečenců se tam navíc v posledních týdnech zvýšil. Do Libanonu míří také tisíce palestinských uprchlíků, kteří se stali terčem války uvnitř Sýrie.

Libanonští politici se však nejvíce obávají rozdělení země podle politických a náboženských linií. V posledních měsících už tam kvůli bojům v Sýrii zahynuly desítky lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obavách Libanonu mluvil ve Světě o osmé na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Jordánsko varuje, že se Sýrie může brzy stát zdrojem sunnitského extremismu, který se obrátí proti okolním zemím. Upozornili na to už i někteří libanonští politici. Jiní ale ukazují také na šíitský extremismus a fakt, že libanonské hnutí Hizballáh se na válce v Sýrii podílí.

Asi před dvěma měsíci navíc Jordánci zadrželi 11 svých občanů, kteří se v Sýrii údajně spojili s radikálními islamisty, poté se vrátili do Jordánska a podle tamní bezpečnosti chystali útoky na západní cíle – ambasády, nákupní centra nebo zábavní podniky.

Obavy Jordánska, že Sýrie přitahuje radikální islamisty, kterým nejde o svržení režimu Bašára Asada, ale o to, že v Sýrii vzniká nové bojiště pro jejich válku, zaznívají také z Izraele.

Podle izraelských médií se na to židovský stát připravuje, protože kdyby padl Asadův režim - který byl pro židovský stát relativně stabilním partnerem – mohla by se situace v regionu vlivem extremistů zhoršit.

Vladimír Kroc, Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme