Lidé v Sieře Leone budou čtyři dny povinně doma. Země tak chce zbrzdit smrtící ebolu

Sierra Leone zavede kvůli ebole čtyřdenní celostátní zákaz vycházení. Lidé své domovy nebudou smět opustit od 18. do 21. září. Bezprecedentní krok by podle vlády měl pomoci zastavit šíření smrtelně nebezpečné krvácivé horečky a pomoci zdravotníkům podchytit případy čerstvě nakažených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotníci v Sierra Leone odebírají krev a testují ji na přítomnost viru eboly | Zdroj: Reuters

Zákaz vycházení, o němž včera informoval úřad prezidenta západoafrické země, by měl zabránit dalšímu šíření choroby a umožnit zdravotnickým pracovníkům zjistit případy nákazy v raných stadiích. Agentuře Reuters to řekl prezidentův zdravotnický poradce Ibrahim Ben Kargbo.

„Razantní přístup je nezbytný, pokud chceme šíření eboly jednou a provždy zastavit,“ řekl Kargbo.

V Sieře Leone zemřelo od březnového propuknutí nákazy v západní Africe na ebolu 491 lidí z celkového počtu 2097 úmrtí v celém regionu.

Ebola řádí v Sieře Leone, Guineji, Libérii a Nigérii, jeden případ se objevil i v Senegalu. Pravděpodobně nezávisle na západoafrickém ohnisku propukla epidemie eboly také ve středoafrickém Kongu.

Podle aktuálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) dosud onemocněly na ebolu v západní Africe takřka čtyři tisíce lidí. Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu.

Za tuto dobu může být postiženo více než 20 tisíc lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (asi deset miliard korun).

Evropská unie v pátek oznámila, že na boj s ebolou v západní Africe poskytne celkem 144 milionů eur (téměř čtyři miliardy korun).

ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme