Východní Evropa bojištěm o Huawei. ‚Největším obhájcem firmy v regionu je Zeman,‘ píše Wall Street Journal

Český prezident Miloš Zeman je jednou z hlavních postav článku deníku Wall Street Journal. Ten píše o americkém tažení proti firmě Huawei, jež ovšem naráží ve východní Evropě. A právě Česko podle listu slouží jako hlavní příklad toho, že v regionu vládne nejistota, zda popřát sluchu americkým varováním, anebo investicím z Číny.

New York/Praha (Aktualizováno: 11:05 11. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem při setkání v Praze (březen 2016)

Český prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem při setkání v Praze (březen 2016) | Zdroj: Profimedia

Text podává východní Evropu jako místo, kde drhne celosvětová snaha Američanů uvrhnout čínskou technologickou společnost Huawei na černou listinu.

První zásah kvůli Huawei: na obraně mažou z telefonů software pro zabezpečení systému armády

Číst článek

Deník píše, že názory na to, jestli je Huawei bezpečnostním rizikem, rozdělují českou scénu, kde je v tomto ohledu složité se orientovat.

Popisuje mimo jiné spor prezidenta Miloše Zemana s českými úřady, které před firmou Huawei varovaly.

Rasismus a hysterie

Zemana list popisuje jako jednoho z největších obhájců firmy Huawei v Evropě a jako „prezidenta s víceméně ceremoniální funkcí“, který obvinil kybernetický úřad své země z protičínského rasismu a Spojené státy z hysterie.

Připomíná také intenzivní a vřelé vztahy českého prezidenta s tím čínským. Si Ťin-pching strávil v roce 2016 v Praze tři dny, během kterých šel na prohlídku Pražského hradu a pil plzeňské pivo s Milošem Zemanem, píše WSJ.

Huawei je oprávněná zahájit arbitráž. Jiná věc je, jestli má šanci vyhrát, tvrdí odborník

Číst článek

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jde v kauze okolo Huawei o projev obchodní války. „Prezident není příznivcem obchodních válek, protože v důsledku mají negativní dopad na českou ekonomiku,“ napsal mluvčí v SMS na dotaz serveru iROZHLAS.cz. 

„Pozoruhodné je, že naši partneři v západní Evropě zachovávají chladnou hlavu a postupují s rozmyslem, příkladem je Německo. V České republice naopak vypukla doslova iracionální hysterie,“ dodal.

Wall Street Journal také reflektuje dění kolem firmy Huawei u okolních států. Poláky popisuje jako provazochodce na visutém laně, kteří balancují mezi Spojenými státy, které ujistili o tom, že vliv firmy Huawei omezí, a Čínou, kterou nechtějí rozzlobit unáhlenými rozhodnutími.

Zákazy a povolení pro Huawei: Indie s Číňany počítá, Austrálie a USA je odmítají. A Evropa?

Číst článek

Evropský protivítr

Vlády na Slovensku a v Maďarsku podle něj stojí na straně společnosti Huawei. Zároveň deník dodává, že se americký ministr zahraničí Mike Pompeo vydává do míst, kde zažije protivítr, což je narážka na jeho cestu, při které tento týden navštíví právě mimo jiné Maďarsko, Slovensko a Polsko.

Američané chtějí své výhrady vůči firmě Huawei v Evropě šířeji představit na dvou velkých akcích, které se blíží – v Mnichově v pátek začne prestižní konference o mezinárodní bezpečnosti a v Barceloně se na konci února koná velké setkání lídrů telekomunikačních společností – nejdůležitější v roce a se stotisícovou účastí, upozorňuje WSJ.

Jan Kaliba, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme