Miny už zabily 289 ukrajinských civilistů, včetně 15 dětí. Největší riziko je na osvobozených územích

Téměř 290 civilistů, z toho 15 dětí, od začátku ruské invaze na Ukrajinu zabily miny. Podle portálu Ukrajinska pravda to řekl ministr vnitra Ihor Klymenko. „Největší riziko je na osvobozených územích a na místech blízko fronty, tam se provádí nejvíce průzkumné práce,“ řekl Klymenko. „Bohužel stále z různých důvodů přicházíme o lidi, kvůli explozím výbušných zařízení přišlo o život 289 lidí, včetně 15 dětí,“ uvedl také.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják s detektorem hledá miny, Mykolajivská oblast

Ukrajinský voják s detektorem hledá miny, Mykolajivská oblast | Foto: Nina Liashonok | Zdroj: Reuters

Miny nejčastěji zraňují nebo zabíjejí obyvatele vesnic, kteří se snaží obdělávat pole, aniž by počkali na povolení od úřadů, a ty, kdo „jednoduše ignorují všechny zákazy a chodí na nebezpečná místa třeba sbírat houby nebo jen na procházku“.

Dobře se dívat, na nic nesahat, přivolat pomoc. Na Ukrajině je zaminované území velké jako dvě Česka

Číst článek

„Je otázkou, proč to dělají. Ale lidé za tuto nepochopitelnou zvědavost platí zdravím a životy,“ podotkl ministr.

Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině ve čtvrtek informovala, že jen za březen kvůli minám a zbytkům nevybuchlé munice zemřelo deset civilistů a 18 utrpělo zranění.

V sedmi případech šlo o lidi pracující v zemědělství. Mise zmiňuje případ padesátiletého muže z jisté vesnice v Chersonské oblasti, který koncem března přišel o život, když traktorem najel na zřejmě protitankovou minu ukrytou v zemi na poli. Specialisté na odminování později našli další protitankovou minu nedalo místa neštěstí.

V důsledku tohoto incidentu se stal sirotkem patnáctiletý chlapec. Jeho matka zemřela už loni. Ukrajina patří k nejvíce zaminovaným státům na světě. Minami nebo nevybuchlou municí je zřejmě kontaminovaných asi 174 000 kilometrů čtverečních, což odpovídá 30 procentům její rozlohy nebo více než dvojnásobku rozlohy České republiky. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme