Starostou Moskvy zůstane Sobjanin, získal skoro tři čtvrtiny hlasů. Volby doprovázely demonstrace

Vítězem voleb moskevského starosty je Sergej Sobjanin, současný starosta ruského hlavního města. Po sečtení většiny hlasů získal téměř 70 procent hlasů odevzdaných v nedělních volbách. Ruské gubernátorské a oblastní volby ale provázely demonstrace proti důchodové reformě i proti vládě a prezidentu Vladimíru Putinovi. Policie zadržela více než tisíc lidí.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Sergej Sobjanin obhájil funkci moskevského starosty s velkým náskokem před zbylými čtyřmi kandidáty. Účast ve volbách ale podle údajů Ústřední volební komise dosáhla jen 30 procent.

Rusové volí gubernátory i starostu Moskvy. Policie při protestech zadržela stovky demonstrantů

Číst článek

Sobjaninovi už k vítězství blahopřál prezident Vladimir Putin. Staronový starosta oznámil, že ve svém druhém a posledním období v čele moskevské radnice bude pracovat ještě víc než v uplynulých pěti letech.

Demonstrace

V Moskvě se protivládní demonstrace na Puškinově náměstí obešla bez masového zatýkání, ale policie pak honila a bila demonstranty v ulicích centra Moskvy. Protesty svolal opoziční lídr Alexej Navalnyj proti zvýšení důchodového věku.

Skupiny jeho mladých stoupenců ještě večer v neděli zůstávaly na Puškinově náměstí v Moskvě a skandovaly protivládní hesla.

V Petrohradu policie použila obušky a zadržela 452 demonstrantů, oznámil občanskoprávní portál OVD-info. Desítky lidí policie zadržela i v jiných ruských městech. Po Petrohradu nejvíce v uralském Jekatěrinburgu, a to 183. Jedním z nich je i bývalý nezávislý starosta Jevgenij Rojzman.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme