Tři muslimské federace ve Francii odmítají podepsat chartu hodnot. K přijetí je vyzval prezident Macron

Tři federace z Francouzské rady muslimské víry odmítají podepsat takzvanou republikánskou chartu hodnot. Muslimské lídry k jejímu přijetí vyzval prezident Emmanuel Macron. Šéf Elysejského paláce tak chce bojovat proti radikálnímu islamismu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Takzvanou republikánskou chartu hodnot odmítají podepsat dvě francouzsko-turecké muslimské asociace a hnutí, které vyznává konzervativní přístup k islámu.

Francie čelí ‚chameleonské‘ formě terorismu. Účastní se ho naše děti, upozorňuje expert na radikalismus

Číst článek

Tato uskupení tvrdí, že by text mohl narušit důvěru muslimů ve francouzských stát a požadují další vyjednávání. Chartu už podepsalo pět muslimských federací z rady muslimské víry.

„Jde o to, abychom jasně řekli, že principy muslimské víry jsou zcela slučitelné s principy francouzské republiky,“ řekl v Elysejském paláci předseda Francouzské rady muslimské víry Mohammed Moussaoui.

Součástí charty jsou i principy rovnosti mužů a žen, odmítnutí politizace islámu a vměšování cizích zemí. Ve Francii dosud působí stovky imámů z Turecka, Alžírska i Maroka.

Charta by měla otevřít i cestu k vytvoření Národní rady imámů. Ta by v budoucnu měla udělovat certifikace imámům, kteří pracují ve Francii.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme