Na poslední rozloučení s Margaret Thatcherovou dohlédnou tisíce policistů

Za přísných bezpečnostních opatření doprovodí Britové první premiérku ve svých dějinách Margaret Thatcherovou na její poslední cestě. Policie varuje, že bez okolků zakročí proti odpůrcům Železné lady, kteří by výrazně narušovali smuteční atmosféru. V katedrále svatého Pavla se s baronkou Thatcherovou rozloučí 2000 prominentních hostů včetně britské panovnice Alžběty II.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky Margaret Thatcherové byla v předvečer pohřbu uložena v kapli Westminsterského paláce

Rakev s ostatky Margaret Thatcherové byla v předvečer pohřbu uložena v kapli Westminsterského paláce | Zdroj: Reuters

Ta se na pohřbu předsedy vlády objeví poprvé od roku 1965. Bylo to rovněž při rozloučení s Winstonem Churchillem, kdy se naposledy odmlčely zvony Big Benu.

Rakev s ostatky Margaret Thatcherové byla včera večer uložena v kapli Westminsterského paláce. Dopoledne se smuteční průvod vydá po Whitehallu přes Trafalgarské náměstí do kostela Královského letectva St Clement Danes, kde rakev přeloží na dělovou lafetu.

V hlavním kostele Královského letectva vzpomínají Britové i na Čechoslováky

Číst článek

„Máme zkušenosti s akcemi velkého formátu. Vybrali nás také z logistických důvodů, protože to je při cestě do katedrály,“ vysvětluje kaplan St Clement Danes David Osborn.

Na smuteční průvod dohlédnou čtyři tisíce strážců zákona. Hodlají tolerovat tichý protest odpůrců Margaret Thatcherové, kteří se chtějí ke smutečnímu průvodu otočit zády. Proti tomu, kdo by narušoval smuteční atmosféru nebo dokonce házel předměty na trasu průvodu, ale prý policisté nekompromisně zakročí.

Z trasy průvodu zmizely podle očekávání odpadkové koše, přibyly naopak ocelové i betonové bezpečnostní bariéry. Po útocích v Bostonu úřady podle vlastních slov beztak přísná opatření dále neposílily.

Britští vojáci nacvičovali průběh posledního rozloučení s Margaret Thatcherovou | Foto: Reuters

V poledne českého času má rakev dorazit do katedrály svatého Pavla, která hostí smuteční bohoslužbu. Pohřeb žehem v krematoriu Mortlake se pak bude konat jen v úzkém rodinném kruhu.

Mezi hosty v katedrále svatého Pavla nebude překvapivě ani jeden ze žijících amerických prezidentů. Z České republiky dorazí premiér Petr Nečas a exprezident Václav Klaus. Ten je dlouholetým obdivovatelem zesnulé baronky a mnohokrát se s ní osobně setkal.

Někteří europoslanci zvažují, co pojmenovat po Thatcherové. Návrh ale vyvolal i odpor

Číst článek

„Byla velmi přátelským a milým člověkem. V naprostém rozporu s tím, že byla považována za Železnou lady, byla velmi jemný a citlivý člověk. Možná ne v politice, kde byla nekompromisní a nemilosrdná, neustupující. Tam by ji asi někdo za jemného člověka nemohl označit, ale v reálném životě a v osobním setkávání taková opravdu byla,“ vzpomíná.

Mapa Londýna s vyznačením trasy smutečního průvodu k uctění památky Margaret Thatcherové | Foto: ČTK

Jiří Hošek, Jana Čermáková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme