Navalného matka potvrdila smrt opozičního předáka. Tělo ale nedostala, prý až po konci vyšetřování

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj je po smrti, potvrdila jeho mluvčí Kira Jarmyšová s odkazem na informace sdělené Navalného matce Ljudmile. Ta v sobotu navštívila vězeňskou kolonii IK-3, kde Navalnyj podle ruských úřadů v pátek zemřel.

Moskva (Aktualizováno: 14:20 17. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta za Alexeje Navalného v Sofii

Pieta za Alexeje Navalného v Sofii | Zdroj: Reuters

„Alexej Navalnyj byl zavražděn. Jeho smrt nastala 16. února v 14.17 místního času, uvádí se v oficiální zprávě pro Alexejovu matku,“ napsala Jarmyšová na sociální síti X.

Podle Jarmyšové zatím Ljudmila Navalná nemá přístup k tělu svého syna, které se mělo podle předané úřední zprávy nacházet v márnici města Salechard. Budova je podle ní zamčená a tělo tam není, ačkoliv vězeňské úřady tvrdily matce opak.

Později mluvčí uvedla, že vyšetřovatelé sdělili, že tělo nebude příbuzným vydáno, dokud neskončí vyšetřování. Igor Ždanov, další z Navalného spolupracovníků, napsal, že Ljudmile Navalné po příjezdu do trestanecké kolonie řekli, že příčinou smrti jejího syna byl „syndrom náhlého úmrtí“.

350 zatčených ve 30 městech. Rusko zadrželo desítky lidí, kteří přišli vzdát hold Alexeji Navalnému

Číst článek

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim především za korupci. Od roku 2021 byl ve vězení. V pátek vězeňská služba uvedla, že se mu po procházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit.

Navalného manželka Julija Navalná i jeho spolupracovníci v pátek uváděli, že zprávu o úmrtí nejsou schopni potvrdit ani vyvrátit. Podle Ljudmily Navalné byl její syn při poslední návštěvě tento týden zdravý a v dobré náladě.

Trestanecká kolonie IK-3, známá též pod názvem Poljarnyj volk, leží asi 60 kilometrů za polárním kruhem poblíž města Salechard. Je pokládána za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme