Nejuznávanější voják izraelské historie, ministr obrany Barak, odchází z politiky

Izraelskou politiku opustí jedna z nejvýraznějších a zároveň nejkontroverznějších postav posledních dvaceti let. Dosavadní ministr obrany Ehud Barak dnes šokoval oznámením, že v úřadu vyčká už jenom do sestavení příští vlády a že se ani neúčastní lednových parlamentních voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský ministr obrany Ehud Barak oznamuje na tiskové konferenci odchod z politiky | Zdroj: ČTK

Když ráno Ehud Barak svolal mimořádnou tiskovou konferenci, spekulovalo se, že oznámí rezignaci kvůli spojení s opoziční političkou Cipi Livniovou.

Úplný odchod z politiky nečekal nikdo, spíš se předpokládalo, že si Barak bude chtít vylepšit pozici před lednovými volbami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelský ministr obrany Ehud Barak končí v politice. S podrobnostmi se přihlásil blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Své rozhodnutí zdůvodnil zájmem věnovat se rodině a uvolnit místo v politice novým tvářím. Jak řekl, politika nebyla nikdy jeho vášní.

Sedmdesátiletý veterán izraelské politiky prý o odchodu do ústraní už uvažoval delší dobu, ale s oznámením musel počkat kvůli týden trvající vojenské operaci proti Palestincům v pásmu Gazy.

Ehud Barak vstoupil do politiky v 90. letech, kdy odešel z armády. V letech 1999 až 2001 byl předsedou vlády, ministrem vnitra a obrany. Je považován za hlavního hráče izraelské politiky vůči Íránu a také Spojeným státům a rovněž za umírněný hlas v Netanjahuově převážně pravicově zaměřeném kabinetu. (zdroj: ČTK)

Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že jeho rozhodnutí respektuje, a ocenil Barakův přínos pro obranu židovského státu.

Zazněly ale i kritické hlasy ze strany radikální osadnické pravice. Jeden z jejích politiků řekl, že Barak byl z hlediska osadníků na okupovaných území vůbec nejhorším ministrem obrany.

Barak je nejvíce dekorovaným vojákem izraelské historie. Do loňska vedl levicovou Stranu práce. Její členové ale nesouhlasili s účastí v pravicové vládě, a tak se Barak odtrhl a se skupinou stoupenců v kabinetu zůstal, zatímco Strana práce odešla do opozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo na Blízkém východě Břetislav Tureček mluvil o odchodu Ehuda Baraka ve večerním Stalo se dnes

Dosavadní Barakova strana Nezávislost ale má před volbami podle průzkumů jen slabé vyhlídky na úspěch. Mezi izraelskými komentátory proto zní silný názor, že Barak chtěl dnešním oznámením předejít ponižující porážce a takto sám vyklidil pole.

Jestli ale z politiky skutečně odejde, není vůbec jisté. Na tiskové konferenci, kde svůj odchod oznámil, totiž jednoznačně nepopřel možnost, že by se v příští vládě, kterou bude patrně znovu sestavovat Benjamin Netanjahu, mohl ocitnout jako nestranický ministr. V zásadě řekl, že je předčasné se o tom nyní bavit.

Jitka Malá, Břetislav Tureček, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme