Německo musí zaplatit odškodné obětem válečného masakru v řecké vesnici

Italský kasační soud vynesl historické rozhodnutí týkající se odškodnění řeckých obětí nacistického běsnění a italských nuceně nasazených. Pokud by Německo odškodné Řekům nezaplatilo, hrozilo by německým kulturním institucím v Itálii zabavení majetku a jeho nucená dražba. Berlínskou vládu verdikt evidentně zaskočil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Miroslav Panuška

Už řadu let se na Německu neúspěšně domáhají náhrady škod obyvatelé řecké vesnice Distomo, kde se v roce 1944 odehrál jeden z masakrů SS. Za pravdu jim podle deníku Süddeutsche Zeitung daly už řecké soudy. Tamní vláda ale nucené dražbě majetku německých institucí zabránila.

Advokát Řeků se rozsudek pokusil prosadit v Itálii, což mu evropské právní předpisy umožňují, a nečekaně uspěl. Pokud německá vláda odškodnění nezaplatí, přijde nejprve o luxusní Villu Vigoni u jezera Como. Další špatnou zprávou pro Berlín je zelená, kterou dal italský kasační soud soukromým žalobám nuceně nasazených z Apeninského poloostrova.

Podle odborníků na mezinárodní právo, které cituje německý list, má spolková vláda jedinou možnost a sice zažalovat Itálii u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. To by ale nejspíš znamenalo vážné poškození vztahů s Římem.

Jiří Hošek, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme