Německu přesně rok vládne velká koalice

Komentátoři se shodují na tom, že šéfka vlády Merkelová zatím svou roli zvládá nad očekávání dobře; hlavně co se týče zahraniční politiky. Na druhou stranu se křesťanským a sociálním demokratům zatím nepodařilo dohodnout na některých klíčových reformách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

duel Merkelová vs. Schröder | Foto: Česká televize

Před volbami loni v září obě největší německé strany velkou koalici kategoricky vylučovaly. Nakonec jim ale volební výsledek nedal moc na výběr.

"Jde o dva stejně silné partnery, takže často vzniká dojem, že vládě chybí rozhodnost a silnější vedení," hodnotí prvních 12 měsíců velké koalice místopředseda poslanecké frakce CDU/CSU Wolfgang Bosbach. Německo ale letos vykáže nejvyšší hospodářský růst za posledních pět let. Země taky znovu dokázala stlačit schodek veřejných financí pod maastrichtská tři procenta.

"Vláda ale taky schválila největší zvýšení daní v historii Spolkové republiky a pro příští rok avizovala rovněž zvýšení příspěvků do systému důchodového zabezpečení," kontruje generální tajemník opozičních liberálů Dirk Niebel.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že veřejnost není z práce spolkového kabinetu nadšená. Podpora obou největších stran se propadla na alarmující hranici třiceti procent.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme