Norský hudebník a sympatizant Breivika zůstává ve Francii ve vazbě

Norský blackmetalový hudebník Varg Vikernes zřejmě nechystal ve Francii žádnou konkrétní násilnou akci. Nadále ale zůstává ve vyšetřovací vazbě. Pařížské ministerstvo vnitra vysvětlilo jeho zatčení potenciální hrozbou pro společnost, především na základě jeho internetové komunikace. Norský sympatizant s nacistickou ideologií a atentátníkem Andersem Breivikem, který před dvěma lety zabil 77 lidí, se usadil v malé vesničce ve střední Francii před rokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie hlídá kanceláře magazínu Charlie Hebdo v Paříži | Foto: Reuters

Francouzskou policii znepokojilo několik výzev k násilné akci, které norský hudebník adresoval svým přívržencům. Zatkla ho poté, co na svém webu začal komentovat Breivikův manifest. Při prohledání domu našla čtyři pušky, na jejichž držení má však hudebníkova francouzská manželka povolení.

Vikernes se považuje za národního socialistu a tvrdí, že se bílí Evropané mají přiklonit k předkřesťanským hodnotám. Na svém webu zveřejňuje xenofobní texty.

Ministr vnitra Manuel Valls zdůvodnil jeho zatčení možnou teroristickou hrozbou s tím, že je lepší jednat preventivně než až poté, kdy je už pozdě.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme