Nositelka Nobelovy ceny míru bojuje za dodržování lidských práv v Íránu

Brzy končí islámský postní měsíc ramadán. Snad proto se íránský soud rozhodl znovu posoudit případ 43 leté Sakíne Aštianí, kterou čekal trest ukamenováním za cizoložství. Proti její popravě se zvedla ve světě vlna odporu. Podle nositelky Nobelovy ceny míru – íránské právničky Shirin Ebadi je ale případ této ženy jen kapkou v moři. Při návštěvě bruselské centrály Mezinárodní federace pro lidská práva, mluvila i o tom, jak by měl západní svět íránským lidem pomoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nositelka Nobelovy ceny míru Shirin Ebadi bojuje za práva žen odsouzených k smrti ukamenováním

Nositelka Nobelovy ceny míru Shirin Ebadi bojuje za práva žen odsouzených k smrti ukamenováním | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Porušování lidských práv v Íránu je bohužel na vzestupu. Když už zavírají i právníky za to, že chtějí bránit své klienty před soudem, tak to snad dost dokumentuje, jaká je situace s dodržováním lidských práv. Kromě toho, že lidem chybí osobní a společenská svoboda, zhoršuje se i hospodářská situace v Íránu,“ prohlásila na úvod svého vystoupení laureátka Nobelovy ceny, kterou jí ale íránské úřady zkonfiskovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravil bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Na otázku, jak si máme vykládat ochotu soudu prověřit případ odsouzené paní Sakíne odpověděla dost skepticky: „Kdykoli se může stát cokoli. Nevěřím ničemu, co íránská vláda říká. Ale chci připomenout, že kromě Sakíneh Aštianí je v Íránu několik dalších žen, které čekají na výkon trestu smrti ukamenováním. Pojďme zkusit zachránit je všechny.“

Jak by tedy mohla Evropa pomoci, aby se situace v Íránu zlepšila? „Íránci nečekají od západních vlád, že jim přinesou demokracii. Žádáme ale vyspělé státy, které si váží lidských práv, aby nepodporovaly íránskou vládu tím, že se podílejí na obchodních kontraktech, které pomáhají v perzekucích a cenzuře jako jsou například dohody podepsané mezi Eutelsatem, Nokií – Siemens a íránskou vládou. Vždy, když tuto otázku otevřu s představiteli západních států, říkají, že jde o soukromé společnosti a nemohou s tím mnoho dělat,“ dodává Shirin Ebadi.

Západní svět by měl podporovat dodržování práv v Íránu

„Ale já se ptám západních vlád: Jak to, že pro firmu, která vyrábí třeba sýry, máte stovky nařízení a pravidel, ale když přijde řeč na firmu, která napomáhá uplatňování cenzury a potlačování lidských práv, náhle se nedá dělat nic, protože to je soukromá společnost.“ Shirin Ebadi žádá reprezentanty západního světa, aby nutili íránskou vládu mluvit o lidských právech a dodržovat je.

„Očekáváme od OSN a Evropské unie, že při jednáních s íránskou vládou se budou zaměřovat nejen na otázku jaderného výzkumu, ale také na dodržování lidských práv. Při všech jednáních také musejí mluvit o svobodě, demokracii a propuštění politických vězňů. Při takových jednáních by měli být i zástupci opozice, studentů a odborů. Všechny delegace se zatím bavily jen s představiteli vlády, což je důvod, proč jednání o dodržování lidských práv zatím končila bez výsledku,“ stěžuje si íránská právnička.

Právnička chce trest smrti ukamenováním úplně zrušit

„A pokud už mluvíte o popravách íránských žen, byla bych ráda, kdybyste zahájili kampaň za zrušení jakýchkoli takových trestu. Například amputací končetin. Kromě jednoho známého případu jsou v Íránu další ženy, které čeká ukamenování. Naším cílem je tedy zrušit tento druh trestu,“ vysvětluje Shirin Ebadi.

Už 20 let se také Shirin Ebadi a její kolegové snažili změnit zákon a zvýšit věk trestní odpovědnosti. V Íránu je to totiž u chlapců 15 a u dívek 9 let. Proto má také Írán tak vysoký počet popravených mladistvých. Po odchodu z Íránu před více než rokem, se Shirin Ebadi snaží za lidská práva bojovat z londýnského exilu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme