Od masakru Židů v ukrajinském Babím Jaru uplynulo 70 let

Dne 29. září 1941, tedy přesně před 70 lety, nařídila německá okupační správa Kyjeva, aby se všichni Židé shromáždili na určeném místě s osobními věcmi, penězi a doklady. Ještě týž den začal jeden z nejhrůznějších masakrů v dějinách druhé světové války. Za dva dny Němci a jejich ukrajinští pomocníci postříleli více než 33 tisíc kyjevských Židů v místě zvaném Babí Jar.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babi jar - židovské ženy a děti ve frontě na popravu z rukou nacistů

Babi jar - židovské ženy a děti ve frontě na popravu z rukou nacistů

Kyjev byl v září 1941 okupovaný německou armádou, a to vyvolalo velký odpor sil, které tam v té době ještě byly, především ruské NKVD, která zorganizovala řadu sabotážích akcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martina Dorazína o výročí masakru ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Vyhodila tam do vzduchu spousty budov, ve kterých sídlila německá administrace a část Kyjeva zachvátil rozsáhlý požár, při němž shořelo nebo bylo vyhozeno do vzduchu asi tisíc domů.

Právě požár použili Němci jako záminku k tomu, že obyvatele okolních čtvrtí přestěhují. Shodou okolností to byli právě kyjevští Židé, kteří v těch místech tradičně žili. Nic netušili a nechali se odvést na jatka do Babího Jaru v domnění, že jde o sčítání lidu.

Martin Dorazín, Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme