Pavel podpořil právo Izraele se bránit. ‚Civilní oběti nás ale znepokojují,‘ řekl na schůzce Herzogovi

Prezident Petr Pavel se v pondělí v Jeruzalémě sešel se svým izraelským protějškem Jicchakem Herzogem. Jednali o situaci v Pásmu Gazy i o prohlubování vztahů. Prezident Pavel vyjádřil znepokojení s civilními oběťmi na obou stranách konfliktu. Izraelský prezident ocenil především solidaritu, kterou Česko vyjádřilo krátce po útoku palestinského hnutí Hamás loni v říjnu.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Petr Pavel při jednání s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem

Český prezident Petr Pavel při jednání s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„V tomto pokryteckém světě mnoho takové podpory nenacházíme. Vaše návštěva pro nás hodně znamená. Jste náš drahý přítel a strategický partner. A tohle je příklad toho, jak blízko si jsou naše národy,“ ocenil solidaritu, kterou Česko vyjádřilo izraelský prezident Herzog.

Svět by měl podle prezidenta Jicchaka Herzoga podporovat Izrael v jeho boji proti Hamásu a širšímu okolí. Židovský stát vyznává západní hodnoty a odvrací útok, kterému by jinak čelila sama Evropa. Herzog to řekl během schůzky s Petrem Pavlem v Jeruzalémě. Český prezident vyjádřil Izraeli podporu, zmínil ale i civilní oběti. 

„Plně podporujeme vaše právo na sebeobranu. Ale zároveň nás znepokojují civilní oběti. Civilisté na obou stranách mají stejná práva. A upřímně řečeno, obrázky dětí vynášených z trosek mění celosvětové mínění,“ vyjádřil své znepokojení český prezident.

Izraelské útoky na Pásmo Gazy nepřežilo za poslední dva měsíce podle tamních úřadů ovládaných Hamásem přes 24 tisíc lidí a skoro 61 tisíc je zraněných. 132 lidí zemřelo za poslední den.

Prezident Pavel bude ještě jednat s dalšími izraelskými představiteli. Doprovází ho i podnikatelská delegace. Během své blízkovýchodní cesty navštíví také Katar.

Štěpán Macháček, hvl, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme