Počet obětí v jihovýchodní Asii se pohybuje kolem 150 tisíc - objevila se cholera
150 000 obětí zemětřesení a následných ničivých přílivových vln v Indickém oceánu je zřejmě hrůznou realitou. Zpravodajské agentury uvedly, že bilance se blíží k této hranici, ale ještě jí oficiálně nedosáhla. Podle CNN už obětí je na 155 000. Nejpostiženější zemí je Indonésie, která hlásí už 94 000 mrtvých. Číslo ale stále není konečné. Indie ohlásila víc než 15 100 mrtvých. Mezi oběťmi je i mnoho zahraničních turistů. Jen v Thajsku jich podle úřadů zahynulo 2 400. Většinu z nich se ale nepodařilo identifikovat. Celkem se stále pohřešuje více než 7 000 cizinců. Velkou část z nich tvoří občané evropských zemí. Pomoc lidem v zasažených oblastech posílají státy z celého světa. Záchranné práce koordinuje Organizace spojených národů. Finanční dary už dosáhly téměř dvou miliard dolarů. Evropská unie vyzvala, aby lidé ve středu 5. ledna drželi tři minuty ticha na pracovištích. Vlajky mají být spuštěny na půl žerdi.
Humanitární pracovníci se snaží dopravit pomoc do postižených oblastí, které jsou ale často nedostupné, protože zemětřesení zničilo silnice. Pitnou vodu a základní potraviny do těchto míst shazují vrtulníky. Práci ztěžuje také špatné počasí.
Potravinovou pomoc teď potřebuje milión 800 000 lidí. Bez asistence se ale neobejde až 5 miliónů osob. Hlavní koordinátor humanitární operace OSN Jan Egeland si ale myslí, že se situaci podaří zvládnout. Finanční dary z celého světa už dosáhly bezmála dvou miliard dolarů. Týden po katastrofě je ale důležitější hmotná pomoc, hlavně voda, potraviny a léky. Postiženým zemím chybí také technika, jak televizi CNN potvrdil prezident Malediv Maumún Abdal Gajjúm. "V této chvíli potřebujeme hlavně nářadí a stroje, abychom mohli odklidit trosky a nanesený odpad, který se nahromadil po tsunami. Chybí nám bagry, nákladní vozy a podobně. Těžká technika je potřeba na každém z ostrovů. Musíme z postižených míst odklidit trosky, abychom mohli začít pracovat na jejich obnově."
Na Srí Lance si přírodní katastrofa vyžádala téměř 30 tisíc mrtvých. Boj s časem se snaží vyhrát tisíce dobrovolníků spolu se záchrannými týmy z celého světa. Pomoc distribuují i americké vrtulníky a indická válečná plavidla. Dillí navíc na Srí Lanku vyslalo i inženýry, aby pomohly při obnově zdevastované ekonomiky. Podle světové zdravotnické organizace bude trvat aspoň tři dny, než se pomoc dostane do všech zasažených oblastí.
V Indonésii, která hlásí už 94 000 mrtvých, ztěžují záchranářům práci tropické deště. Zemětřesení navíc zničilo silnice, takže do některých postižených oblastí není možné humanitární pomoc dovézt po zemi. Na Sumatře podávají heroický výkon piloti amerických helikoptér, které shazují do nepřístupných míst zásoby potravin, vody a léků. Operují z letadlové lodi Abraham Lincoln, jak potvrdil televizní stanici CNN David Kelly z amerických obrojených sil. "Je to skvělé, protože se vrtulníky zdrží na letištích jen tak dlouho, aby mohly nabrat zásoby, které převážejí do odříznutých oblastí. Dvě letiště v okolí jsou malá a je na nich velký provoz, takže velmi pomáhá, že máme základnu na vodě."
První zprávy o šíření infekcí
Na Srí Lance se objevila cholera. Právě epidemie nyní ohrožují země jihovýchodní Asie postižené přírodní katastrofou. Nemoce mohou podle Světové zdravotnické organizace vyvolat druhou vlnu úmrtí. Úřady v městě Galle na jihu Srí Lanky ohlásily prvních 8 případů cholery. Dosud evidovaly jen průjem u dětí. Příčinou je kontaminovaná voda, v které se lidé brodili, když hledali své pohřešované příbuzné. Nad městem Galle se stále vznáší silný puch tlejících mrtvol. Nejasná je situace i vlna východním pobřeží, které o víkendu zasáhly deště a následné povodně.
Přichází stále více zpráv, které hovoří o vypuknutí průjmových onemocnění v táborech evakuovaných osob na Srí Lance a v Indii. Světová zdravotnická organizace se obává, že by si epidemie mohly vyžádat na 50 000 dalších mrtvých. Zahraniční pomoc je podle zdravotníků dostatečná k řešení akutních zdravotních problémů, ale není jasné, zda bude stačit k pomoci všem asi pěti milionům postižených. Největší obavy jsou před propuknutím malárie a horečky dengue, které se v této oblasti Asie běžně vyskytují. Nebezpečné mohou být také infekce jako zápal plic.
Evropská unie vyzvala občany členských zemí, kteří se nacházeli v asijských oblastech, aby se ozvali. Platí to pro ty, kteří do postižené oblasti cestovali, ale i pro ty, kteří už se vrátili. Kontaktovat by měli své příbuzné, národní orgány nebo nejbližší zastoupení kteréhokoli státu EU, pokud tak už neučinili, píše se ve výzvě Lucembursko, jehož vláda od prvního ledna předsedá unii. České ministerstvo zahraničí se snaží kontaktovat nezvěstné Čechy mimo jiné prostřednictvím sms zpráv, v nichž je žádá, aby se telefonicky ohlásili. Pětiminutový hovor pohřešovaných do Česka umožní mobilní operátoři bezplatně.