Pohřbu jihokorejského exprezidenta se účastní i delegace KLDR

Představitelé Severní Koreje se v Soulu účastní smutečních obřadů na počest zesnulého jihokorejského exprezidenta Kim Te-džunga. Výjimečná cesta zástupců režimu Kim Čong-ila do Jižní Koreje je vnímána jako počátek zlepšování vztahů obou zemí. Rodině Kim Te-džunga, který zemřel 18. srpna, zaslal kondolenci i severokorejský vůdce Kim Čong-il.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb jihokorejského exprezidenta Kim Te-džunga | Foto: AFP

Smutečních obřadů před Národním shromážděním se v Soulu účastní šestičlenná delegace KLDR, ve které nechybí ani dva blízcí spolupracovníci Kim Čong-ila, šéf Korejské strany práce a předseda úřadu pro korejské záležitosti.

Severokorejský vůdce se s bývalým prezidentem sešel v roce 2000 na historicky prvním korejském summitu a podepsal s ním komuniké o usmíření i případném znovusjednocení.

Kim Te-džung, který stál v čele Jižní Koreje v letech 1998 až 2003, za to získal Nobelovu cenu míru. Pchjongjang v posledních dnech učinil několik vstřícných kroků, když souhlasil s obnovením cest jihokorejských turistů a obchodníků do Severní Koreje.

Od pátku tak neplatí omezení na společné hranici platná od loňského prosince a zároveň byla znovu zprovozněna tzv. horká linka mezi Červenými kříži obou zemí.

Přečtěte si také:
Severní Korea pošle na pohřeb jihokorejského exprezidenta své představitele
Od konce války poprvé překročil jihokorejský představitel demilitarizovanou zónu
Nobelovu cenu za mír získal jihokorejský prezident

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme