‚Jako zavřená v rakvi.‘ Polka, která se probrala uprostřed operace, vysoudila milionové odškodné

Odškodné ve výši 200 000 zlotých (asi 1,1 milionu Kč) po letech vysoudila polská pacientka, která se náhle probrala uprostřed operace. O verdiktu soudu v Bydhošti informovala televize TVN 24. Předčasná probuzení z narkózy se podle odborníků stávala i dříve, ale v Polsku šlo o první soudní proces, který pacientka vyhrála, uvedla stanice.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace, nemocnice Bulovka, ilustrační foto

Pacientku po neplánovaném probuzení zalila vlna bolesti a současně byla naprosto bezmocná. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pacientku po neplánovaném probuzení zalila vlna bolesti a současně byla naprosto bezmocná: přestaly fungovat prostředky, které jí uspaly vědomí, ale nadále účinkovaly látky ochromující její svaly, a tak žena nebyla s to křičet o pomoc, zatímco operace pokračovala ještě 30 minut - bez narkózy či alespoň znecitlivění.

Lékaři v Miláně odstranili 83leté pacientce ledvinový nádor za pomoci robota a odsávací kanyly

Číst článek

„Cítila jsem se jako zavřená v rakvi. Bylo to děsivé,“ vylíčila traumatizující zážitek Beata Szulcová z města Świecie, ležícím na severu Polska. „Nejprve mě napadlo, zda vůbec žiji,“ dodala s tím, že „uvnitř člověka je strašná tma“.

Anestezioložka před soudem podle TVN 24 připustila, že si všimla, že pacientčina ruka se mírně pohnula, ale rozhodla se to ignorovat. „Tvrdila, že spěchala, že ji přestala psát propisovačka, že se jí chtělo na záchod, a to vše se dělo během té operace,“ uvedla advokátka Aneta Naworská. Lékařka podle ní připustila, že nikdo na operačním sále nechtěl uvěřit pacientce, že skoro celou operaci cítila vše, co se s ní dělo.

„Nastoupilo ohromující ticho. Sál byl naprosto konsternován a podezírám je, že nevěděli, co říct. Ale pak se ozvala paní doktorka, co to prý vykládám,“ zavzpomínala někdejší pacientka na okamžik, kdy mohla dát najevo, co se stalo. O odškodnění pak bojovala dalších sedm let.

Verdikt ještě není pravomocný, ale obhajobě se prý jen stěží podaří zpochybnit posudky znalců, podle nichž pacientka dostala narkózu v nesprávném množství.

Nynější ředitel kliniky se odmítl vyjádřit, zda anestezioložka v nemocnici stále pracuje a zda za své selhání nesla nějaké důsledky, dodala TVN 24.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme