Polsko nebude tlačit na změnu režimu v Bělorusku

Polsko nebude zasahovat do vnitřního vývoje v Bělorusku. Prohlásil to šéf polské diplomacie po včerejším setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v litevském Vilniusu. Varšava si ale vyhrazuje právo komentovat porušování lidských práv ze strany režimu Aleksandra Lukašenka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko

Aleksandr Lukašenko | Foto: www.profindpages.com

Polský ministr zahraničí Adam Daniel Rotfeld prohlásil, že Bělorusko je skanzen a v budování občanské společnosti je ještě více zpátečnické než byl Sovětský svaz před příchodem Michaila Gorbačova.

Proces demokratizace musí ale vycházet zevnitř, společnost k němu musí sama dozrát. Zásah zvenčí je podle Rotfelda možný a správný, jen pokud odvrátí hrozbu krvavého vnitřního konfliktu, což byl případ Ukrajiny. Tak vyhrocená situace zatím v Bělorusku není, domnívá se šéf polské diplomacie.

Aleksander Lukašenko ale stupňuje svou agresivitu uvnitř i navenek. Po společných cvičeních s ruskými vojáky prohlásil, že si uvědomuje, jak tyto manévry znervózňují Pobaltí, Polsko a Ukrajinu. Tito sousedé by měli vědět, že demonstrujeme ani ne jedno procento z toho, co bychom s nimi mohli udělat, hrozil Lukašenko.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme