Polsko nebude tlačit na změnu režimu v Bělorusku

Polsko nebude zasahovat do vnitřního vývoje v Bělorusku. Prohlásil to šéf polské diplomacie po včerejším setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v litevském Vilniusu. Varšava si ale vyhrazuje právo komentovat porušování lidských práv ze strany režimu Aleksandra Lukašenka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko | Foto: www.profindpages.com

Polský ministr zahraničí Adam Daniel Rotfeld prohlásil, že Bělorusko je skanzen a v budování občanské společnosti je ještě více zpátečnické než byl Sovětský svaz před příchodem Michaila Gorbačova.

Proces demokratizace musí ale vycházet zevnitř, společnost k němu musí sama dozrát. Zásah zvenčí je podle Rotfelda možný a správný, jen pokud odvrátí hrozbu krvavého vnitřního konfliktu, což byl případ Ukrajiny. Tak vyhrocená situace zatím v Bělorusku není, domnívá se šéf polské diplomacie.

Aleksander Lukašenko ale stupňuje svou agresivitu uvnitř i navenek. Po společných cvičeních s ruskými vojáky prohlásil, že si uvědomuje, jak tyto manévry znervózňují Pobaltí, Polsko a Ukrajinu. Tito sousedé by měli vědět, že demonstrujeme ani ne jedno procento z toho, co bychom s nimi mohli udělat, hrozil Lukašenko.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme