Povstalci tlačí Kaddáfího jednotky k Tripolisu

Velení nad vojenskými operacemi v Libyi převezme NATO. Stane se tak během dvou až tří dnů. Kaddáfího jednotky zatím ustupují směrem k Tripolisu a povstalci během víkendu obsadili několik dříve ztracených měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci se znovu zmocnili města Adžedábíja | Foto: Martin Dorazín

Jednotky Muammara Kaddáfího, který je podle místní státní televize stále ve svém uzavřeném areálu v Tripolisu, se stahují z měst ve východní i západní Libyi a míří k metropoli Tripolisu.

Povstalci překvapivě rychle získávají kontrolu nad rozsáhlým pobřežním pásmem. Kaddáfího vojáci spěšně opustili Adždábii, ropné terminály Brega a Rás Lanúf, města Ben Džavad a překvapivě se stáhli se z Kaddáfího rodiště v Sirtu.

Podle zpráv přímo ze Sirtu se směrem k Tripolisu vydaly nejen konvoje armádních vozidel, ale také kolony civilních aut, které odvážejí rodiny a majetek příslušníku Kaddáfího kmene.

Sami povstalci jsou tímto rychlým ústupem zřejmě zaskočení. Spěchají teď na pomoc městu Misuráta, které zůstává v obležení vládních sil.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme