Před 60 lety byla osvobozena Varšava

Přesně před 60 lety osvobodila Rudá armáda Varšavu. Polsko si ale toto výročí připomíná s rozporuplnými pocity. Bylo to osvobození bez svobody - domnívají se někteří polští historici i část veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava 1945

Varšava 1945 | Foto: Milan Kopp, Pavel Novák

V noci z 16. na 17. ledna 1945 přešla vojska 1. běloruského frontu po zamrzlé Visle z levého břehu, který kontrolovala už od září 1944, do západní části Varšavy. Součástí operace byli i polští vojáci 1. armády polského vojska.

Zatímco na východním břehu Visly lidé žili relativně normálním životem, fungovaly tam obchody i úřady, západní část Varšavy včetně historického centra ležela v ruinách a po ulicích se pohybovaly jen stíny lidí, těch kteří přežili nacistický teror po potlačení varšavského povstání.

Rudá armáda ani stalinská tajná policie NKVD, která do města vstoupila zároveň s rudoarmějci, jim nevěřily. Mnoho z účastníků varšavského povstání agenti NKVD zabili přímo na místě nebo je deportovali do sibiřských gulagů.

Antikomunistická část polské veřejnosti proto osvobození Varšavy vnímá jako začátek další okupace Polska. Dnešních vzpomínkových akcí se nejvyšší polští představitelé nezúčastnili.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme