Princi Philipovi nehrozí stíhání za autonehodu, podle britské prokuratury to ,není ve veřejném zájmu‘

Manžel britské královny Alžběty princ Philip nebude trestně stíhán v souvislosti s nedávnou autonehodou poblíž královského venkovského sídla Sandringham. Ve čtvrtek to oznámila britská prokuratura s tím, že vznášet obvinění „by nebylo ve veřejném zájmu“. Po havárii ze 17. ledna se 97letý manžel panovnice vzdal řidičského průkazu.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Server BBC po nedávné nehodě napsal, že se zřejmě vynoří otázka, jak je možné, že Philip ve svém vysokém věku stále řídí automobil (archivní foto)

Server BBC po nedávné nehodě napsal, že se zřejmě vynoří otázka, jak je možné, že Philip ve svém vysokém věku stále řídí automobil (archivní foto) | Foto: John Rainford/WENN.com | Zdroj: Reuters

Philip podle médií kolizi s dalším vozidlem zavinil, když vyjížděl na hlavní silnici. Jeho Land Rover následně skončil převrácený na boku, princ však vyvázl bez vážnějších zranění.

Řidička druhého auta měla pořezané koleno, její spolujezdkyně si zlomila zápěstí. Ve voze bylo rovněž devítiměsíční dítě, kterému se údajně nic nestalo.

Buckinghamský palác oznámil, že se princ Philip dobrovolně vzdal řidičského průkazu

Číst článek

Philip se následně pasažérům zasaženého auta v dopise omluvil a vysvětlil, že jej při výjezdu na hlavní oslepilo slunce.

Rozhodnutí prokuratury

Na místě nehody byl stejně jako řidička podroben dechové zkoušce a prokuratura se na základě všech okolností rozhodla, že proti němu nevznese obvinění.

„Vzali jsme v potaz všechny okolnosti tohoto případu, včetně míry zavinění, věku řidiče a odevzdání řidičského průkazu. Rozhodli jsme se, že trestní stíhání by nebylo ve veřejném zájmu,“ uvedlo státní zastupitelství. Všichni zúčastnění údajně obdrželi písemné vysvětlení kroku.

Philipova nehoda podle agentury Reuters vyvolala v Británii debatu o tom, zda by vévoda z Edinburghu měl ve svém věku stále usedat za volant. Jen dva dny po havárii dostal od policie varování, když řídil, aniž byl připoután. Minulý týden pak svůj řidičský průkaz odevzdal.

V Británii neexistuje horní věková hranice pro řízení automobilu. Řidiči starší 70 let ale musejí svá povolení řídit auta obnovovat každé tři roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme