Řecko zbourá po požárech tisíce nelegálních budov. ,Náš závazek vůči mrtvým,‘ zdůvodnil premiér

Řecko po červencovém ničivém lesním požáru nedaleko Atén zbourá tisíce nelegálně postavených staveb. Oznámil to v úterý premiér Alexis Tsipras. Při požáru zahynulo přes 90 lidí. Tsiprasova vláda čelí kritice, že při neštěstí reagovala pomalu.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasit požár pomáhá i vrtulník.

Hasit požár pomáhá i vrtulník. | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

V oblasti Attiky, která zahrnuje i hlavní město Atény, bude ihned zahájena demolice 3200 načerno postavených budov, uvedl řecký premiér Alexis Tsipras. Během požáru se desítky obětí v letovisku Mati nedokázaly vymotat z labyrintu špatně navržených ulic, napsala agentura Reuters.

„Chaos nelegální výstavby, která ohrožuje lidské životy, už nelze dál tolerovat," řekl Tsipras v přístavu Lavrio jižně od letoviska Mati, kde při požáru přišlo 23. července o život nejméně 91 lidí.

„Kterákoli budova, jež představuje nebezpečí, bude stržena," uvedl řecký premiér. „Je to náš závazek vůči mrtvým, a tím spíše i vůči živým," dodal.

Načerno postavené budovy jsou nedílnou součástí řecké krajiny. Status mnohých z nich jednotlivé řecké vlády postupně legalizovaly během všeobecných amnestií. To kritici označují za nepatřičný, ale efektivní způsob, jak si zajistit hlasy.

Desítky takových staveb se nacházely i v Mati, kde vznikl nepřehledný labyrint ulic, a nelegální výstavba bránila přístupu k pobřeží.

Šéfové policie a hasičů odvoláni

Neštěstí mělo i politický dopad. V pondělí na svůj post rezignoval šéf řecké civilní obrany. V neděli oznámil úřad premiéra, že byli odvoláni šéfové řecké policie a hasičů.

‚Křičela, že tam umře.‘ Řecká obec Máti se pomalu vzpamatovává ze zničujících požárů

Číst článek

Místní policie údajně ve zmatku řidiče směřovala přímo do požáru. Desítky lidí zemřely, když se pokoušely z vozů uniknout.

Tvrzení opozice, že úřady nedostály rychle svým povinnostem, Tsiprasova vláda odrazila konstatováním, že nelegální výstavba se rozbujela během mandátu předchozích vlád.

„Od lidí, kteří spolu se svými rodinami Řecku vládli po čtyři desetiletí, a ne tři či pět let, bych čekal alespoň trochu sebekritiky," reagoval na výtky levicový premiér Tsipras.

Odkazoval tím na šéfa hlavní opoziční strany Nová demokracie Kyriakose Mitsotakise, jehož otec Konstantinos Mitsotakis byl premiérem, a na předsedkyni socialistické strany PASOK Fofi Gennimataovou, jejíž otec Jorgos Gennimatas byl zakládajícím členem strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme