Rodiny zabitých v Uvalde žalují ‚trojhlavé monstrum‘. Zodpovědná je podle nich Meta, zbrojovka i hra

Rodiny 19 obětí předloňské střelby ve škole v texaském městě Uvalde oznámily, že žalují internetovou společnost Meta Platforms, vydavatele hry Call of Duty a zbrojovku, která vyrobila zbraň použitou při této střelbě. Informuje o tom agentura AP.

Uvalde Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stejná skupina rodin ve středu oznámila žalobu proti policii státu Texas kvůli tehdejšímu zásahu proti střelci, který americká vláda později označila za sérii selhání

Stejná skupina rodin ve středu oznámila žalobu proti policii státu Texas kvůli tehdejšímu zásahu proti střelci, který americká vláda později označila za sérii selhání | Zdroj: Profimedia

Žaloby proti firmě Meta, jež vlastní sociální sítě Instagram a Facebook, vydavateli počítačových her Activision a zbrojovce Daniel Defense rodiny obětí oznámily v den dvouletého výročí jednoho z nejkrvavějších útoků na školu v dějinách Spojených států. Osmnáctiletý útočník vyzbrojený poloautomatickou útočnou puškou zabil 24. května 2022 dvě učitelky a 19 žáků čtvrté třídy. Policie jej pak na místě zastřelila.

Zpackaný zásah. Pozůstalí po obětech jedné z největších masových střeleb v USA žalují policii

Číst článek

Zmíněné firmy rodiny viní ze spolupráce za účelem propagování a tvorby obsahu, který glorifikuje boje, střelbu a zabíjení. Výrobce zbraní Daniel Defense, který sídlí v Georgii, podle žalujících rodin použil instagram a hru Call of Duty k propagaci svých útočných pušek dospívajícím chlapcům, zatímco společnost Meta tuto strategii podporovala, aniž by brala ohled na důsledky.

„Mezi jednáním těchto společností a střelbou v Uvalde je přímá souvislost,“ uvedl Josh Koskoff, právník zastupující rodiny obětí. „Toto trojhlavé monstrum ho vědomě vystavilo zbrani, přimělo ho, aby ji považoval za nástroj k řešení svých problémů, a naučilo ho, jak ji použít,“ dodal. Podle žalob střelec, který útočil v Uvalde, hrál hru Call of Duty od svých 15 let, včetně verze, s níž se naučil ovládat zbraň použitou při útoku.

Série selhání

Páteční žaloby nejsou první, které obviňují technologické společnosti z podílu na radikalizaci nebo ovlivňování střelců. Rodiny obětí předloňského útoku v supermarketu v Buffalu ve státě New York zažalovaly společnosti působící v oblasti sociálních sítí, včetně společnosti Meta, kvůli obsahu na jejich platformách.

Zásah při střelbě v Uvalde byl sérií selhání, tvrdí ministerstvo spravedlnosti USA. Zemřelo tam 21 lidí

Číst článek

Stejná skupina rodin ve středu oznámila žalobu proti policii státu Texas kvůli tehdejšímu zásahu proti střelci, který americká vláda později označila za sérii selhání. V žalobě, která požaduje odškodné ve výši 500 milionů dolarů, se uvádí, že texaská policie nekonala v souladu s výcvikem pro zásahy proti aktivním střelcům a nesplnila povinnost střetnout se s útočníkem. Studenti a učitelé naopak podle rodin své postupy dodrželi a marně čekali na rychlou pomoc strážců zákona.

Na místo zásahu se postupně sjelo přes 370 příslušníků lokálních, státních i federálních složek, ovšem do třídy, kde byl střelec zabarikádovaný, policisté vtrhli až skoro 80 minut poté, co začal zabíjet. Někteří žáci uvěznění uvnitř se mezitím se svými mobilními telefony snažili dovolat pomoci, zatímco před školou došlo k vypjatým konfrontacím mezi policisty a rodiči, kteří se dožadovali okamžitého zásahu. Zda mohlo rychlejší zneškodnění střelce některé z obětí zachránit, není zcela jasné.

Žaloby přicházejí čtyři měsíce poté, co federální ministerstvo spravedlnosti ve vyšetřovací zprávě upozornilo na „kaskádu selhání“ v postupu policistů a kritizovalo nedostatky ve „velení, rozhodování, taktice a výcviku“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme