Rumunsko poprvé uctilo památku obětí holocaustu

Rumunsko si připomnělo oběti holocaustu. Je to poprvé od 2. světové války, kdy Bukurešť oficiálně uctila památku více než 400 tisíc rumunských Židů zavražděných během války. Až do loňského roku Bukurešť odmítala přiznat holocaust a vůdce fašistického Rumunska a Hitlerův spojenec maršál Antonescu byl uznáván jako národní hrdina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ceremonie v Bukurešti

ceremonie v Bukurešti | Foto: EPA

Pomníky Antoneska na veřejných prostranstvích, po něm pojmenované ulice, oficiální uznání i minuty ticha držené dokonce rumunským Senátem - takové pocty se donedávna dostávalo nejbližšímu Hitlerovu spojenci na Východě. Rumunsko bylo jedinou zemí v Evropě, která fašistického zločince uznávala jako národního hrdinu.

Ministr kultury Teodorescu u příležitosti Dne holocaustu prohlásil, že Rumunsko musí čelit této tragické kapitole svých dějin. O zabíjení a deportacích Židů, kterých tu před válkou žilo na 750 tisíc, nic není ani v učebnicích dějepisu. Za druhé světové války také poslaly rumunské úřady na rozkaz německých nacistů asi 25 tisíc rumunských Romů do pracovních táborů v oblasti dnešní Ukrajiny.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme