Rusko se bouří proti údajné diskriminaci sportovců na hrách
Rusové hrozí odchodem z olympiády. Skandál vypukl po podezření na doping u běžkyně Larisy Lazutinové. Protesty Ruska proti údajné diskriminaci sportovců v Salt Lake City už se dostaly na první místo politického života země. Situací se dokonce zabývala Státní duma, která doporučila demonstrativní neúčast ruských sportovců na závěrečném ceremoniálu.
Jednohlasně počtem 417 hlasů duma doporučuje demonstrativní neúčast Ruska na zakončení zimní olympiády, pokud představitelé Mezinárodního olympijského výboru odmítnou přijetí odpovídajících rozhodnutí k regulérnosti her a neomluví se ruské výpravě. Poslanci dolní komory parlamentu také požadují opakování závodu lyžařské štafety, ze kterého byl vyloučen ženský tým Ruska. Podle nich by také měli být preventivně vyloučeni z rozhodování američtí hokejoví rozhodčí ve večerních zápasech olympijského turnaje.
Podle náměstka vedoucího aparátu ruské vlády Alexeje Volina všechno, co se děje v Salt Lake City, znamená diskreditaci olympijského hnutí a sportovního ducha. Jde podle něj o "divokou olympiádu na Divokém Západě".
K hrozbě ruských sportovců, že opustí olympiádu ve Spojených státech, se vyjádřil i prezident Vladimir Putin. Události, ke kterým dochází v Salt Lake City, vyvolávají, mírně řečeno, údiv, konstatoval ruský prezident s tím, že je překvapen pasivitou olympijského výboru při obhajobě ruských sportovců před zaujatostí rozhodčích. Zdůraznil, že se na problém dívá očima občana, protože sportovní instituce nejsou spojeny se státní mocí.
Mnozí politici ale s možností předčasného odjezdu ruské výpravy ze Salt Lake City nesouhlasí. Hokejisté by podle lídra Svazu pravicových sil Němcova měli v klidu hrát a vyhrát i finále.