Slovenští věřící se nepřestávají ptát, proč Vatikán odvolal oblíbeného arcibiskupa

V Bratislavě se dnes večer uskuteční koncert na podporu arcibiskupa. Je to neobvyklá akce i ve slovenských poměrech, kde má církev u lidí velké slovo. Trnavský arcibiskup Róbert Bezák skončil ve funkci minulý týden. Vatikán ho odvolal bez jasného důvodu a věřící chtějí vysvětlení. 50letý arcibiskup se zdál být ideálním člověkem katolické církve pro 21. století. Případ zaujal i média na celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřící v Trnavě si stojí za svým arcibiskupem | Foto: Vojtěch Berger

„Postoj katolické církve k odvolání trnavského arcibiskupa je velmi nešťastný,“ říká řečník před kostelem v Trnavě.

Náměstí před kostelem v Trnavě se za poslední týden zaplnilo hned několikrát. Stovky věřících chtěly dát odvolanému arcibiskupovi najevo podporu, a Vatikánu se zas chtěli slušně zeptat, proč Róberta Bezáka odvolal.

„My se v té hierarchii nevyznáme, těžko někoho obviňovat.,“ říká jeden z věřících a další se přidává: „My nevíme pravdu, chceme to vědět. Byl výborný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Trnavě natáčel zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

Jméno Bezák mezitím skloňovala světová média. V USA se noviny ptaly, jestli striktní postup vůči slovenskému biskupovi může papež v budoucnu použít taky u amerických biskupů, kteří se namočili do skandálu kolem zneužívání dětí, a které zatím papež váhal odvolat.

Rakouské noviny zase spekulovaly, že Bezák měl blízko k reformnímu hnutí rakouských kněží, k takzvaným Neposlušným, a že byl pro Vatikán zkrátka nepohodlný.

„My jsme dali najevo svoje stanovisko, že důvody odvolání jsou potřeba věřícím vysvětlit. Aby církev byla nadále považována za důvěryhodnou instituci,“ říká řečník.

Mluvilo se také o tom, že za odvoláním arcibiskupa stojí jeho snaha pročistit hospodaření diecéze, a tím také odkrýt pochybné praktiky předešlého arcibiskupa. Čím déle Vatikán mlčel, tím divočejší spekulace byly.

Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák | Foto: ČTK

„Já si myslím, že o tom papež asi ani neví. Jestli to neudělali ti menší. Arcibiskup nedělal nic, za co by mohl být odvolaný. Poslední rok bylo vidět, že lidi jdou za ním,“ říkají věřící.

Podle komentátorů bude od nynějška slovenská katolická veřejnost vůči Vatikánu mnohem přísnější a dějiny slovensko-vatikánských vztahů se s nadsázkou řečeno rozdělí na dvě epochy, před Bezákem, a po něm.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme