Světové listy o nové chilské prezidentce

Zástupci Velké Británie, Spojených států, Francie, Německa, Ruska a Číny se dnes setkají v Londýně, aby projednali další postup ve věci íránského jaderného programu. Celý vývoj situace kolem íránské krize shrnuje dnešní Guardian.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Irán vystupňoval svůj vzdor vůči mezinárodnímu tlaku včerejším varováním, že v případě ekonomických sankcí zvýší cenu ropy. Íránský ministr ekonomie upozornil, že Írán je v pozici čtvrtého světového producenta ropy, a že sankce mohou mít velmi vážné důsledky na politickou a ekonomickou situaci Íránu a ceny mohou vzrůst výše než si západní mocnosti představují, píše deník a pokračuje.

Přes stupňující se zášť se někteří íránští činitelé zdají být nakloněni uklidnění bojových pozic a volají po obnovení diplomatických rozhovorů. Ministr zahraničí Motaki obvinil západní země z toho, že příliš zdramatizovaly rozhodnutí Teheránu z minulého týdne obnovit jaderné výzkumy. V každém případě, uzavírá deník, bude otázka odevzdání Íránu do rukou Rady bezpečnosti hlavním bodem dnešního londýnského setkání, kdy se budou snažit představitelé Evropy a Spojených států přesvědčit své ruské a čínské protějšky o nutnosti takového řešení, které s největší pravděpodobností vyústí v ekonomické sankce.

V čele státu Chile stane, jako první žena v historii, socialistická kandidátka Michelle Bacheletová. Její šance na vítězství, jak píše francouzský deník Le Monde, by však ještě nedávno, nebyly veliké.V konzervativní chilské společnosti, kde je většina pravomocí v rukou katolické církve, by bylo ještě před několika lety nemyslitelné, aby mohla usednout do prezidentského křesla: Sama přiznávala, že má všechny hříchy: jsem žena, socialistka, jsem rozvedená a ještě k tomu agnostik, konstatuje Le Monde.

Paní Bacheletová, dodává k tomu americký deník New York Times, má mnohé kvality, které vysvělují, jak se mohla, během necelé dekády, stát z dětské lékařky na chudé klinice první ženou v čele své země a jednou z hrstky žen, které jsou zvoleny, aby vedly národy v Americe. Mnohé z jejích kvalit jsou osobní, další souvisí s jejím reálným i symbolickým provázáním s chilskou historií. Je jednou z těch, kteří trpěli pod Pinochetovou diktaturou. Ta byla zodpovědná za smrt jejího otce a za její věznění, mučení a exil. Pro mnohé Chilany zosobňuje bolestné usmíření s touto temnou dobou chilské historie, uzavírá New York Times.

Hřebenová túra mezi strategickým partnerstvím, otevřená kritika a pochopení pro potřeby Vladimíra Putina - tak bude podle analýzy v německém deníku Die Welt vypadat dnešní návštěva kancléřky Angely Merkelové v Moskvě. Tou ministerská předsedkyně uzavře seznamovací kolo mezinárodních návštěv. Německým deníkem listoval berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Čím Merkelová tak oslnila ve Washingtonu, tím si v Kremlu přátele neudělá. Když George Bush přijal kancléřku nezvykle srdečně, bylo to poděkování za to, že se postarala o konec kapitoly jménem Gerhard Schröder. U Putina tomu ale může být jinak. Schröder jednou svého přítele Vladimira nazval "stoprocentním demokratem". To Merkelové z úst nevyklouzne. Ví ale, že Rusko nemůže měřit podle západoevropských standardů demokracie a tržního hospodářství.

Ve Washingtonu spočíval pragmatismus kancléřky v tom nenechat se moc prudce obejmout. V Moskvě to ale bude znamenat příliš radikálně nekritizovat, myslí s komentátor Weltu. "Německo chce být prostředníkem, ne polarizátorem," řekla Merkelová, která prokázala, že opravdu pochází ze školy Helmuta Kohla. Západ Rusko potřebuje například v ožehavé otázce Íránu. Moskva se totiž v atomovém sporu, po napřed neprůhledném manévrování, jasně postavila na stranu "Evropské Trojky" a Merkelová bude chtít Putina v nastoupeném kurzu utvrdit, píše dnes německý deník Die Welt.

Robert Mikoláš, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme